harici haber

Neocon planı tam teşekküllü halen devrede

Üstelik şu an ABD’de görünen iktidarda neoconlar olmasa bile…

ABD ordusundan emekli, aynı zamandan nato komutanlığı da  yapmış Wesley Clark’ın 2007 yılında San Francisco’da Commonwealth klübünde bir toplantıda yaptığı konuşmanın metni bizi derin düşüncelere sevkediyor. Emekli olan her üst düzey ABD’li yönetici gibi o da anılarını yazmış, eh ne de olsa 11 Eylül zamanlarından beri Pentagon koridorlarını aşındıran biri olarak pek çok şey biliyor olması çok normal. Şimdi aşağıda çevirip, aktardığımız bir bölüm var konuşmasından, dönemin savunma bakanı ve neoconların piri Donald Rumsfeld ile arasında geçen diyaloglar.

Wesley Clark diyor ki;

“11 Eylülde olup biten tamamen bir strateji darbesi idi, oldu bittiye getirildi, bir darbe yapıldı, bundan siyasilerin hiç bir haberi olmadı. Burnu havada birileri Amerikan siyasetinin dizginlerini eline aldı bize de hiç bir bilgi geçmediler. Ben, 11 Eylül olaylarından 10 gün sonra Pentagondaydım, Rumsfeld’le karşılaştım, ona sordum, “CNN’de nasıl konuşuyorum, bir pot kırmıyorum ya”, dedim o da “bana gayet iyi götürüyorsun” dedi, sonra bir kurmay subay beni bir köşeye çekti, dedi ki, “komutanım Irak’a saldıracağız”, ben “ne alaka?” diye sordum, o da dedi ki, “ben de bilmiyorum”, “peki Saddam ile 11 Eylül bağlantısı mı yaptılar?” dedim, “hayır” dedi, “ancak bana verilen not daha da beter komutanım, sadece Irak’la kalmayacağız, aynı zamanda Libya, Somali, Yemen, Suriye ve ardından İran’a saldıracağız. Bütün bu ülkelerde rejim değişiklikleri yapılacak.”

Pek çok kişinin dillendirdiği bu ABD’nin Orta-Doğu planlarının Pentagon koridorlarında konuşulduğu biçimiyle okumak ilginç. Üst düzey komutanların bile o günlerde olup bitenlere bir anlam veremediği belli oluyor. Zaten bu konularda muğlaklık bugün de geçerli.

ABD kendi kuklası olan rejimleri niye yıkmak istesin, üstelik demokrasi gelirse, kendilerine karşı tavır alabilecek siyasilerin halk oyu ile seçilme ihtimali var.

Bununla birlikte, 10 yıl önce Pentagon koridorlarında kurmay subayların konuştukları planlar, iktidarda neoconlardan olmayan(veya öyle olduğu iddia edilen) bir başkan olsa bile aynen devam ediyor. O gün konuştukları gibi olaylar cereyan etmeye devam ediyor, ABD Somali ve Yemen’de savaşa devam ediyor, Irak’ı işgal etti bitirdi, Libya’da rejim değişikliği oldu, Suriye ve İran’a yönelmiş bütün dikkatler.

Bütün bunlardan ABD’nin “somut” çıkarı ne? Kesin ve net cevap veren yok. Meselenin savaş endüstrisinin ve doğal kaynaklarının beslenmesinin ötesinde dallı budaklı olduğu kesin.

Bizi asıl üzen, daha bir yıl öncesine kadar Suriye ve İran gibi iki komşumuzla, çok uzun bir zamandan sonra ilişkilerimiz düzelmişken, yeniden gerginliğin artmış olması.

Şu Neocon planının ABD’de iktidara kim gelirse tam gaz devam etmesi oldukça sinir bozucu. Orta-Doğu’da rejim değişikliklerininden onların ne çıkarı olabilir, işte bugünlerde eli kulağında ABD medyası Mısır’da Müslüman kardeşler iktidara gelecekler diye ödleri kopuyor. Mübarek hiç bir zaman ABD’ye kafa tutmadı ki zaten onu değiştirmek istesinler ancak bir yandan da, işte ABD’nin üst düzey kurmaylarının bile bahsettiği şekilde “birileri bir darbe yaptı 11 eylül zamanlarında kimseye de bir şey söylemedi” diyor.

Görünenden çok daha büyük ve top-yekün bir savaşa mı sürüklenmek isteniyor bu coğrafya?

Öyleyse hedef büyütmek isteyen bu şeytani zihniyet, her geçen gün dozajını artırıp Türkiye’ye “Osmanlı” gazı vererek bizi de bu savaşta baş rollerden birine mi yerleştirmek istiyor?

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Kas 30 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes