harici haber

Çökmekte olan Euro ve Avrupa medyaların sükuneti

Euro’nun sahte, sonradan icat edilmiş, Avrupa birliğine üye olan ülkelere zorla yutturulmuş saltanatı sallantıda.  Bu karmaşık ve çetrefil sözde “birlik”, üyesi olan ülkelerin para basma yetkisini elinden alıyor, bunu da “marifet” bir birleşme havası ile sunuyor, son 10 yıda gördüğümüz manzara bu idi.  Oysa şimdi görüyoruz ki, temel tezgah, borç para veren Babil’in tefecileri kadar eski, kokuşmuş, bir o kadar da bildik numaraymış. Yunanistan, İtalya ve İspanya, faizli borç para kamçıları ile dayak yemeye devam edecek, global finans çeteleri ceplerini doldurmaya devam edecek.

Edecek mi gerçekten? Avrupalı uyanabilir mi? Sokaktaki öfkeli Yunanlı, İtalyan uyanmış gibi ama arkalarında ne bir “aydın kalemler” desteği var ne de medya. Sadece tek tük sol görüşlü basından eleştiriler yükseliyor o da zaten hep duyageldiğimiz  “kahrolsun kapitalizm” naraları.

İngiltere Avrupa ülkelerindeki elçiliklere gizli emirler gönderiyor, diyor ki, Euro’nun çökmesi durumunda ülkelerde ciddi ayaklanmalar çıkacak bu yüzden bu ülkelerdeki vatandaşlarımızı tahliye etmek için şimdiden planlar yapın.

Demek durum gerçekten ciddi. İngiliz durup dururken tahliye planı yapmaz, öyleyse pekala kaotik ortamlar bekliyorlar.

Avrupa bankalarının çoktan “b” planı hazır, Euro’nun olmadığı bir finansal sisteme en kolay ve pürüzsüz geçiş için çoktan çalışmalarını halletmişler bile, bağımsız ekonomistlerin bloglarından okuyoruz. Ayrıca hükümetler de, bankalardan bu konularda yeri geldiğinde yeni regulasyonlar çıkarmaları için işbirliği içinde olmalarını “rica ediyor”.

İsviçreli USB Investment Research uyarıyor, “Ülkeler Euro’dan çıkarsa sıkıyönetim benzeri kanunların uygulanması kaçınılmaz olur, hatta iç savaş çıkar” diyor, zerohedge.com’da yayınlanan bir raporlarına göre.

Ne de büyük, ulvi ve kutsal bir tutkalmış bu Euro, çıkanı felaket bekliyormuş.

Biz de onları “finans kurumu” zannetmiştik, sıkıyönetimden filan bahsettiklerine göre, “dünya askeri darbe ve cuntalar birliği konfederasyonu” üyesi imişlermiş(!)

Her şey iyi güzel de, Avrupa basınında genel anlamda makul bir sükunet hakim.

Benzer bir durumun bizde yaşanacağını tahayyül edebiliyor musunuz?

Pek çok basın kuruluşumuz yeri göğü inletirdi. Resmen kriz tellallığı yapmaktan zevk alırdı.

Fılaş Fılaşlar, Şok Şoklar havada uçuşurdu.

Hükümetler, veya onların sözcüleri, veya onların destekçileri veya karamsar bir tablo çizmeyen ekonomistler, veya sükunet telkin edenler linç edilirdi.

Avrupa ekonomisi batıyor, Avrupa medyası kendi halklarını hükümetlere karşı kışkırtmıyor, olayı serinkanlılıkla karşılamaya çalışıyor, yangına körükle gitmiyor.

2001 krizini hatırlayın, krizin kendisi de, haberleri de sahte idi. Vur, vur inlesin, meclis dinlesin diye, medyalarımızın büyük bir çoğunluğu kriz çığırtkanlığı, felaket tellallığı yaptı. Eğer sağduyulu davranıp ortalığı velveleye vermeselerdi acaba krizin boyutlarında bir değişiklik olur muydu, bizce evet.

Bu konuda Avrupa medyalarını örnek alsalar ya.

Her şeye şokşokşokşok flaşflaşflaş demekten bitap düşmediler mi?

Yarın öbür gün, uzaylılar filan istila etse dünyamızı, bunun haberini verirken kullanacak etiket kalmayacak olayın önemini vurgulamak için.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Ara 25 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes