harici haber

ABD’li askerler arasında intihardan ölenlerin sayısı çatışmada ölenlerden daha fazla

ABD işgal ettiği yerlerde yalnızca o ülkeye zarar vermiyor, kendi vatandaşlarının hayatını da doğal olarak tehlikeye atıyor. Bu durum özellikle üniversite bursunu çıkarmak için veya macera olsun diye orduya yazılan bir sürü Amerikan gencinin savaş sonrası bunalıma sürüklenmesine yol açıyor.

2010 yılında 462 ABD’li asker çıkan çatışmalarda, bombalama olaylarında ölürken, intihar edenlerin sayısı ise 468. Afganistan’da görev yapmış, eve dönmüş ve şu anda savaş karşıtı bir aktivist olarak kendisini tanımlayan Matthis Chiroux diyor ki, “Oradayken kuralsız bir şekilde davranmak işin kolayı, asıl problem o zihniyetle ülkeye geri dönüp, hergün kanunlara uymaya çalışmak. Bu çoğu genci ya hapse ya da intihara sürüklüyor.”

ABD’de savaş gazileri arasında işsizlik oranı %12’ye çıkmış, evsizlerin 4’te 1’i de Irak ve Afganistan’dan dönenlerden oluşuyor, RT’nin haberine göre.

ABD ordusunda görev yapan psikiyatristler bunu bir uyum sorununa bağlıyor, askerler evlerine geri geldiklerinde ailelerinden kopuk bir hayat yaşamak zorunda kalıyorlar.

Matthis Chiroux  tüm ülkeyi geziyor, seminerler verip, deneyimlerini gençler ile paylaşıyor. Bu seminerler serisinin ismini “Biz sizin askerleriniz değiliz” diye adlandırmış. “Amacım gençleri bilgilendirip, bilinçlenmelerini sağlamak, bize benzemesinler. “diyor vermek istediği mesajın özeti olarak.

Yazan - Ara 26 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes