harici haber

Kanada-ABD arasında zenginleştirilmiş Uranyum transferi

Elbette tüm dünya medyalarının gözü ABD’nin İran’a yönelttiği nükleer bomba suçlamalarına yönelmişken, Kanada’nın CBC kanalında çıkan bu haber pek fazla ilgi çekeceğe benzemiyor. Kanada ile ABD arasında olan, geçen sene Kanada başbakanı Stephen Harper ile Obama arasında imzalanan bir anlaşmaya göre, Kanada ABD’ye “nükleer silah yapımında kullanılacak derecede zenginleştirilmiş” uranyum gönderiyor.  Yüzlerce kilo yüksek derecede zenginleştirilmiş uranyum içeren bu nakliyatın içeriğine göre, ABD, bir kaç adet, Hiroşima’ya attıkları türden atom bombası üretebilir.

Canadian Press, haberi verirken özellikle bu transferin güzergahının gizli tutulmasından dem vurmuş, sürekli bu malzemenin “yanlış ellerin” eline geçmesi halinde oluşabilecek felaketlerden bahsetmiş.

Canadian Press’e göre elbette ABD yanlış el değil çünkü ABD bu konuda yapmış olduğu resmi açıklamaya inanıyorlar. ABD’li yetkililer diyor ki, “Biz bu zenginleştirilmiş uranyumu tamamen başka bir forma dönüştürüyoruz, ki bu formdan kesinlikle nükleer silah yapılmaz”

Yazan - Ara 28 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes