harici haber

Çin’deki cami yıkımı nasıl bir provokasyon?

Çin’deki son olaylarda hem Müslümanlar hem de camiler şiddete maruz kalıyor. Özellikle Ningxia bölgesindeki Taoshan köylüleri daha bir üzgünler çünkü camilerini renove etmek için topladıkları 127.000 dolar da heba olmuş durumda, Los Anegeles times’ın geçtiği bir bilgi bu.

Hong Kong merkezli Demokrasi ve İnsan Hakları Merkezi, bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü Çin’in Ningxia bölgesinin Hexi kasabasında, “yasa dışı dini yer” olarak ilan edilen cami yıkıldı.

Caminin yıkımı sırasında bölgede yaşayan Hui Müslümanları ile polis arasından çatışma yaşandı. Birkaç yüz kişilik Huilerin cami yıkımını engellemek amacıyla polis ile girdikleri çatışmada 50 kişi yaralandı. Olayda yüzden fazla kişinin de tutuklandığı kaydedildi.

Burada dikkatimizi çeken noktalardan biri şu. Hui Müslümanlarının Çin devletinin gözünde “gerçek anlamda Çin kökenli oldukları için”, Uygur kökenli gördükleri diğer Müslümanların aksine devlet tarafından şimdiye kadar hiç zulme maruz bırakılmamış olması. Ancak bu son olaylar gösteriyor ki, devlet “şu an tam anlamıyla bilinmeyen bir sebepten dolayı” bu aralar Çin’deki Müslümanlara karşı neredeyse savaş açmış durumda.

Bu haberi ilk duyuranın Hong Kong merkezli bir “insan hakları” örgütü olması, Çin’in uyguladığı sansüre rağmen Los Angeles times’ın Çinli köylülerin 127.000 dolar gibi bir rakam biriktirdiğini aktarabilmesi, ve diğer haberlerin net bir şekilde doğrulanamaması, bizi bütün bu olayların provokasyon olabileceği ihtimaline sevk ediyor.

Yazan - Oca 9 2012. Kategori Asya. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes