harici haber

İrlanda’nın İslami finansla olan imtihanı

Diğer pek çok Avrupa ülkesi gibi ekonomileri sıkıntıda olan ülkelerden biri olan İrlanda, Avrupa’nın ilk “sukuk” yani İslami usüllere göre hazırlanmış, diğer bir değişle “helal tahvil” satmaya hazırlanıyor. İrlanda hükümeti 60’dan fazla ülke ile anlaşma imzalamış, “İslami bankacılık işlemlerinde” çifte vergilendirme yapılmaması için.  Daha önce İngiltere, Fransa ve Lüksemburg “sukuk” satma girişimlerinde bulundu bankalarında, ancak vazgeçildi.

Singapur’lu finans danışma firması Five Pillars’ın yöneticilerinden Raj Mohamad “İslami finans ve bankacılık işlemlerinin bu yıl %16 artmasını beklediklerini” söylemiş.

İrlanda merkez bankası yetkilileri bir “İslami finans için özel bir üs olmak istediklerini” belirtiyor.

Belli ki bu işi karlı görüyorlar, zira “şer’i hukuk” uzmanları ile birlikte çalışıyorlarmış.  Goldman & Sach sırf bu program için İrlanda merkez bankasından 2 milyar dolarlık “sukuk transferi” onayı almış.  Irish Examiner’ın düştüğü bir nota göre bazı fıkıh alimlerin bu programının pek de İslami usüllere göre olmayacağını söylemiş.

Her ne ise, nedense İrlanda basınında, “İmdat yeşil sermaye geliyor, bankalarımız şeriata teslim etmeyiz, İrlanda laiktir laik kalacak” vs. gibi manşetler atılmamış bu aralar, göz gezdirdiğimiz kadarıyla.

Belli ki burada mesele İrlanda merkez bankasının ülke ekonomilerini ve finans sistemlerini canlandırmak için her çareye başvuruyor olması.

Konuyla ilgili olarak bir finans uzmanı Micheál Smith, “Dublin neden İslami finans merkezi olmasın?” diye soruyor ve bu konu ile ilgili olarak İrlandalı merkez bankası yetkililerinin Malezya ile ortak çalışmalar yürüttüğünden bahsediyor.

Bir Türk finans yetkilisi, veya kazara hükümetin atadığı bir Merkez bankası yetkilimiz ağzına “İslami finans” sözcüklerini alsa, sizce hakkında bir medya linçi başlar mı yoksa Türkiye o günleri aştı mı? Ne dersiniz?

İstanbul neden “İslami finansın” merkezi olmasın?

Madem medeni Avrupa ülkeleri bu konularda çalışma başlatmışlar.

Malezyalı bir hukuk firması danışmanı Nik Norzrul Thani “Burada sorun şeriata uygun bir finans merkezi oluşturmak değil sadece, İrlanda’nın derdi her türlü finansal aktörler ile çalışmayı gündeme getirmek. Çünkü İrlanda’nın %87’si katolik ve Müslüman göçmenlerin nüfusu sadece 30.000.” diyor.

Goldman & Sach bile İrlanda merkez bankasının kapısını aşındırıyorsa bu konu ile ilgili bir bildikleri vardır.

Büyük bir ihtimalle bizde her fırsatta felaket tellallığı yapan, faizler yükselsin diyen pek çok ekonomi yazarımız “sukuk” ne demek onu bile bilmiyordur.

Elbette biz finansın fıkıh ile olan ilişkisi üzerine yorum yapamayız, bu konu bizi aşar.

Ancak bildiğimiz ve sürekli dile getirdiğimiz bir kaç husustan biri Avrupa’nın derin bir kriz içinde olduğu, görünenden daha derin.

Ve bu olayı İrlanda basının ele alış biçimini gördüğümüzde, hala ülkemizde bazı zihniyetlerin benzer yaklaşımlara nasıl dar bir zaviyeden bakacaklarını görmek zor olmadı.

Irish Examiner’ın iddiasına göre Fransa da “İslami finans” kaynaklarını çekmek için gizliden planlar yapıp, gerekli yasalarını tartışıyormuş.

Belli ki İrlanda bu konuda daha erken davranacak, İrlanda basını da bu konuda itidalli ama nevrotik bir yaklaşım içinde değil.

En azından bizim medyamız da”Merkez bankası başkanının evinin kapısının önündeki ayakkabıların fotoğrafı” konusunu aştı, buna da şükür.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Oca 22 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes