harici haber

İngiliz müzesinden “İslam ile ilgili önyargıları yıkacak” sergi

Yukarıdaki başlığı Guardian gazetesi atmış. Dünyaca meşhur, British Museum, “Hac:İslam’ın kalbine yolculuk” adlı bir sergi açıyormuş, 26 Ocak-15 Nisan 2012 tarihleri arasında. Sergi ile ilgili olarak ayrıca Hac ve umre ibadetini tamamlamış Müslümanlar, müzenin web sayfasında Hac ile ilgili hissettiklerini ve anılarını sergiyi gelecek olan ziyaretçilere ile iletebiliyor.

Müze yönetimi bu sergiden bahsederken “7. yüzyıldan beri tüm dünya Müslümanlarının yaşadığı bu muazzam ruhsal deneyim” diye bir cümle kullanıyor, Hac ibadetini tanımlarken.

Konu ile ilgili olarak İngiliz tarihçi Karen Armstrong Guardian’da bir makale yazıp “Haccın hikmetleri, günümüzde batılı insanlarının çoğunun zannettiği gibi İslam’ın “kitap ehlinden” nefret filan etmediğini, tarih boyunca Hristiyan haçlıların da bu bölgeleri ele geçirmek için sürekli haçlı seferleri düzenlediği” gibi konuları irdeleyen uzun bir makale yazmış.

Ve makalenin altında yüzlerce(abartmıyoruz) yorum var, bir çoğu makaleyi beğenmemiş, sergiyi anlamsız bulmuş, Guardian okuyucuları “İslam tarihi” hakkında bir sürü ahkamlar kesme yarışına girmiş. Az da olsa bazı okuyucular ön yargılı okuyucular ile “yorum savaşına” girişmiş, onları, İslam tarihi bilmeyenleri, cahillik ile suçlamış.

Her ne hikmetse, İslam’a yöneliş ve bakış açıları özellikle İngiltere’de keskin hatlı oluyor, son yıllarda. İslamiyeti seçen Avrupalıların başında en çok İngilizlerin geldiğini buradan duyurmuştuk daha önce.

Devletimizin yetkili birimlerimizin veya Kültür bakanlığımızın böyle bir sergi ile ilgili katkısı ne olabilirdi acaba?

British Museum dünyanın en büyük ikinci müzesi olup, her gün binlerce ziyaretçisi vardır. Wikipedia diyor ki, 2007-2008 arasında 6 milyon kişi bu müzeyi gezmiş.

Yazan - Oca 25 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes