harici haber

Dolara bir darbe de Çin-BAE anlaşmasından

Çin, 2010 yılında 245 ton olan altın ithalatını, 2011’de 490 tona çıkarmış. Geçen kasımda, Hong Kong İstatistik bürosunun verdiği rakamlara göre, Çin merkez bankası Hong Kong’dan 100 ton altın daha ithal etmiş.

Bu altın istifinin sonuçlarını ve sebeplerini ekonomistler analiz ededursun, doların hegemonyasını kırmak için tam gaz uğraşmaya devam ediyor Çin hükümeti.  New York merkezli ekonomi dergisi commodityonline’nın haberine göre Çin ve Birleşik Arap Emirliği, aralarında imzaladıkları anlaşma gereğince bundan böyle aralarında yaptıkları petrol ticaretinde para birimi olarak dolar değil yuan kullanacaklarmış. Anlaşma ile taraflar “bölgesel finansal istikrar için bunun daha uygun bir karar olduğunu” söylemişler.

Çin ve Birleşik Arap Emirliği arasındaki petrol ticaret hacmi yaklaşık 5.5 milyar doları buluyor.

Daha yeni, ABD ile Filipinler arasında, Güney Asya denizindeki ABD donanması varlığının artırılması üzerine görüşmelerin devam ettiği haberini okuduk.

Çin ABD’nin bu askeri hamlelerine ekonomik olarak cevaplar veriyor demek ki.

Bakalım Çin Yuan’ı Türk yatırımcı ve ekonomistler için ne zaman değer kazanmaya başlayacak?

Sitemizi yeni okumaya başlayanlar için bir not düşelim. ABD, dikkatlerini Orta-Doğu’dan koparıp, Çin’e çevirmek istediğinden, bu algı ABD’nin bu coğrafyadaki varlığının azalması demek olduğundan, daha çok İslamofobi ve Batı medyası üzerine haberler yayınlayan haricihaber.com’un Çin ve ABD arasındaki siyasi ve ekonomik mücadeleler arasındaki haberleri de yayınlaması bu sebepledir.

Bu vesile ile Çin ekonomisi üzerine daha odaklı analiz ve çalışmaların, ekonomi uzmanları tarafından bizim basınımızda da çıkması dileğimizi tekrar belirtelim.

Yazan - Oca 31 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes