harici haber

ABD ordusu Afgan tarihini yeniden yazdırıyor

Aynen kurt kanunu gibi devrim kanunudur, sömürenler bir ülkeyi iyice işgal edebilmek için o ülkenin “resmi tarihini” yeniden yazarlar. Benzer deyişle de, “tarihi tarihçiler değil, savaşın galipleri yazar” sözünün doğruluğu bir kez daha ispatlanmış oluyor, Washington Post’un haberine göre.

Amerika ordusuna bağlı “kültür danışmanlarının” gözetiminde, Afgan çocuklara okutulacak resmi tarih kitapları yeniden yazılacakmış, özellikle “tarih kitapları dini içerikten” temizlenecekmiş.

Din-kültürü-tarih arasındaki kadim ilişkiyi es geçerek, “Komutanım, yeni bir devrim tarihi yazdık, emir ve görüşlerinize hazırdır!” diye tekmil verecekler herhalde bu ABD ordusu “kültür danışmanı” subayları, üstlerine selam verirken. Üstleri “sakıncalı” gördükleri yerleri kırpacaklar.

Herhalde dertleri Afgan gençliğinin tarihle olan bağlarını koparmak. Yapmış oldukları onca fiziksel yıkımdan sonra böylesi korkunç bir erozyona dünya basınının tepki vermesini diliyoruz.

Bu eğitim materyellerinin basım ve tedariki, ABD ordusunun “yabancı mali yardımlar” programı dahilinde gerçekleşiyormuş. ABD ordusunun konu ile ilgili olarak sözcüsü David Lakin “Biz eğitim materyellerinin içeriğine karışmayız, o Afgan milli eğitim bakanlığının işi. Bizim ordumuzun kültür danışmanları sadece eğitim kitaplarının içinde “uygunsuz” içerik olup olmadığını denetlemek” demiş.

Kabul üniversitesindeki tarih profesörlerinden Mir Ahmad Kamawal bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtip “Bu Afgan halkına karşı işlenmiş bir vatana ihanet suçudur” demiş.

Yazan - Şub 12 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes