harici haber

ABD’nin İran açıklamaları niye çelişkili?

Hemen hemen her gün ABD’li bir üst düzey yetkili İran hakkında konuşuyor. Ekserisi, İsrail’in İran’a saldırma olasılığından endişeli, şikayetçi. Bazen de öyle açıklamalar duyuyoruz ki, biz bu filmi gördük diye esnemek geliyor içimizden. Aynen Irak işgali öncesinin uydurma rivayetleri gibi.

Los Angeles times’in kıyıda köşede kalmış bir haberine göre hiç bir ABD’li istihbarat kuruluşu, İran’ın atom bombası yaptığına dair bir bulguya sahip değil, raporlar bu yönde.

Elbette ABD’de bir tane “derin devlet” yok. Pentagon’da ABD’nin Orta-Doğu’dan uzaklaşıp, İsrail’in güdümünden çıkıp, Çin’e odaklanması gerektiğini söyleyen ve İran’a karşı savaş borazanlığı yapan subay ve bürokratların açıklamalarından rahatsız olan subaylar da var.

Nasıl ki biz de, “halkın kafasına balyoz gibi inmek istemekle” suçlanan bir derin devlet var ise, ABD’de de, “Tanrı’yı Armegedon’a zorlamak” gibi tuhaf ve abesle iştigal bir derin yapılanma mevcut orada.

11 Eylül’den hemen sonra Pentagon koridorlarından şaşkın şaşkın dolaşan, sohbetleşen kurmayların açıklamalarından biliyoruz, pek çok subay Irak işgalini çok saçma buluyordu.

Şimdi de öyle. Pek çok sağ duyulu ABD’li üst düzey yönetici, İran’a müdahale istemiyor, batmakta olan ekonomilerini daha da felakete sürükleyeceği için. Ancak bir takım lobiler baskın çıkıyor.

Ve maalesef, ABD’de kesinlikle alternatif medya olmadığı için, savaş borazanlığı yapanların sesi daha çok çıkar, özellikle ABD’nin orta-doğu meseleleri hakkında.

Candaş-Yandaş gibi ikili medya ortamının varlığı bile  Türkiye’nin “basın özgürlüğü” konusunda ABD’den daha ileride olduğunu gösterir diyelim, gerekirse daha da açarız bu mevzuyu ileride.

Elbette bu basın özgürlüğünden ne anladığınıza bağlı.

Özetle, ABD’nin vicdan ve sağduyu sahipli komutanları İran’a saldırmak istemez, ancak maalesef neo-conların sesleri her daim daha çok çıkıyor

Yazan - Şub 25 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes