harici haber

Tunus parlamentosunda ABD Kongresine oranla daha fazla kadın siyasetçi var.

Böyle bir başlığa duyulan ihtiyaç, Batı medyasında “Arap baharı” hakkında İslam ülkelerinde kadınların nasıl ezildiği hakkında haberler sıkça yapılması. Ancak aşağıdaki gibi bir kıyas yapmak hiç işlerine gelmeyeceği için yayınlanmaz. Çünkü İslam coğrafyası üzerinden kurulan bütün retorikler, kadınların ezildiğine yöneliktir, batı medyasında. Böylece kamu vicdanı manipule edilir ki, günün birind o ülke işgal edildiğinde, o ülkenin yerini harita da bile gösteremeyecekler, “ezilen halklara özgürlük” götürdüğüne inansın.

Oysa işte En-nahda’nın zaferi ile sonuçlanan Tunus seçimlerine bakalım. İslamcılar iktidara geldi diye sürekli yalan ve maksatlı haber uyduran batı medyası için bir not: Tunus parlamentosundaki kadın siyasetçilerin sayısı ABD kongresinden daha fazla. İki meclisin yapısı farklı olduğu için bu karşılaştırmayı yüzde olarak vermek daha doğru olacak. ABD kongresinde bu rakam %17 iken, Tunus meclisinde %26.

Aşağıdaki fotoğrafa bakınca da, insan ister istemeden, neden Tunus meclisinde hiç kimsenin “Çıkarın bu kadınları buradan!” diye seküler bir hassasiyetle ortalığı velveleye vermediğini düşünüyor.

Yazan - Şub 25 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes