harici haber

Clinton:İslam karşıtı siyasilerimizi dinlemeyin

ABD dış işleri bakanı Hillary Clinton, Tunus’ta yaptığı temaslar esnasında “ABD’deki cumhuriyetçi adaylarının İslam hakkında söylediklerine kulak vermeyin” diye bir açıklama yaptı. Clinton’ın böyle bir açıklama yapması, hele bu aralar çok normal zira Santorum, Gingrich gibi adayların seçim konuşmaları tam bir felaket.

Clinton şöyle diyor “Bunlar sadece seçim propagandaları, ABD’de Müslümanlar gayet özgür bir şekilde yaşayabiliyorlar, bu söylemler kesinlikle bizim dış siyasetimizi yansıtmamaktadır.”

Santorum, sadece Müslümanlarla ile uğraşmıyor, seçim turlarında bu aralar. Cumhuriyetçi başkan aday adayı “laikliğe aykırı eylemlerin odağı” olmaya devam ediyor. ABC televizyonunda “Kilise ve devlet birbirinden ayrılamaz, ABD bir Hristiyan ülkesidir, Ben Kennedy’nin din ve devlet işleri birbirinden ayrılmadır sözlerini duyduğumda kusmak istemiştim” diyor.

Bu adam Romney’i bayağı zorluyor seçimde, oldukça oy topladı hem delegelerden hem de halktan. (ABD’de parti başkanı adaylarına partiye üye olan her sıradan vatandaş oy verebilir.)

Santorum gibi Gingrich’te ABD askerlerinin Afganistan’daki Kuran-ı Kerim yakma eyleminden dolayı özür dileyen Obama’yı yerden yere vurdular. Sebepleri ise “özür dilemeyi gerektiren bir durum olmayışı” imiş.

Ülkesinde böyle siyasiler varken, Clinton’ın Orta-Doğu turları sırasında işi cidden zor, Müslüman halkların gönlünü kazanmak istiyorsa.

Yazan - Şub 29 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes