harici haber

İngiltere’den yeni rezalet:Cami Avcıları

Resmi ismi “Law and Freedom foundation” olarak bilinen bir İngiliz kurumu, bugünlerde kamuoyunda kendi isimlerini “mosquebusters” olarak duyulmasını sağladı. Hangi cin fikirlinin aklına bir tabir gelmiş ise, İngiliz basını bu lafa bayılmış olacak ki, her yerde bu aralar bu kuruluşun “sosyal çalışmalarının” haberi geçiyor. Mosquebusters lafını alırken meşhur hollywood filmi ghostbusters’dan ilham almışlar, yani hayalet avcıları filminden. Mosque cami demek, bust’ta yakalamak, enselemek demek.

Kendine böyle bir “lakap” takan “sosyal faaliyetlerde bulunan bir kurum “saygın” dış politika ve siyaset dergisi foreign policy’e bile haber oluyor.

Bu grup aşırı-sağ EDL grubu ile birlikte hareket ediyor ve web sayfalarında “İngiltere’yi camilerden temizleme konusunda kendilerine yardım edecek gönüllüler aranıyor” diye ilan veriyorlar. Bu ilanlarına da “No more mosques” diye bir slogan uydurmuşlar, yani “camilere artık hayır”

EDL üyeleri gibi sağda sola bağırmıyor bu hareketin üyeleri, genelde kelli felli avukatlardan oluşuyor ve sürekli il genel meclislerine ve belediyelere yönetmelik ve tüzük değişikliği vererek, İngiltere’nin her bölgesinden cami yapılmasının önüne geçmek istiyorlar.

Burada bizim dikkatimizi çeken asıl nokta, Foreign Policy dergisi bu oluşuma tam dört sayfa ayırmış, yüzeyde bu tarz bir harekete karşı eleştirel bir gözle bakmış gibi gözükse de, makaleyi okuyunca insan “vay be, İngiltere’de gerçekten bir İslami tehlike olabilirmiş” diyebilir çünkü kendisine “Mosquebusters” diyen sosyal bir derneğin kurucularını “sosyal duyarlılığı olan normal insanlar” gibi tanımlamışlar.

Bu satırları okuyan ve bize teşekkür mesajları gönderen uluslararası ilişkiler ve basın-yayın öğrencisi kardeşlerimize meslek hayatları boyunca karşılarına çıkacak olan “Foreign Policy” gibi bir derginin sürekli ne kadar saygın olacağından dem vurulacağı bilgisine istinaden, biz de böyle bir not düşelim istedik.

Hareketin logosu maalesef aynen aşağıdaki gibi.

Böyle bir hareketin patolojik bir vaka olduğuna dair İngiliz basınında makaleler çıkmasını beklemek safdillik olur mu?

Yazan - Şub 29 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes