harici haber

Hollanda aşırı-sağ partisine Amerika’dan destek

Türkler ve Müslümanlar aleyhinde çıkışları ile bilinen Hollandalı siyasetçi Geert Wilders’in aşırı-sağ eğilimli partisi PVV’den ayrılan milletvekili Hero Brinkman’ın iddialarına göre bu partiye en büyük desteği Amerikalı lobi grupları veriyormuş.

Daha önceden DutchNews’un yayınladığı haberi, parti içinden bir isimde doğrulamış oldu. Bu itiraf üzerinde Hollandalı basın kuruluşu DutchNews kapsamlı bir araştırma yayınlamış. Brinkman, parti içinde yeteri kadar demokrat bir ortam olmadığı için istifa ettiğini söylüyor. Bu ırkçı partinin siyasiler dışında halktan hiç üyesi bulunmadığı için bağış toplayamıyor ancak bütün masrafları Amerikalı lobi grupları tarafından sağlanıyormuş.

DutchNews’un haberine göre bu lobi grupları arasında özellikle iki isim PVV’ye maddi destek sağlıyormuş:Daniel Pipes ve David Horowitz.

“Amerikalı Lobi Grubu” diye bir tabir duyunca insan ister istemeden kısa bir araştırma yapıyor bu iki isim hakkında. David Horowitz New Yorklu Yahudi bir aileden geliyor ve ABD’deki üniversitelerdeki Müslüman öğrenci derneklerinin terörizm ile bağlantılı olduğunu iddia eden “meşhur” bir siyasi analizci.

Daniel Pipes ise 2010 yılında İsrail’de kurulan Wikistrat isimli Global Stratejik Analiz firmasında uzman olarak çalışıyor.

İsrail ile bağlantılı bu iki isimin, ABD’li lobi kuruluşları aracılığı ile Hollandalı bir “aşırı-sağcı” siyasetçiye destek vermeleri ilginç.

Demek ki “aşırı-sağ” söylemi tarih boyunca her zaman kullanılmış, bunu net biçimde bu basit örnekten görmek mümkün.

Zamanında anti-semitik bir söylem tutturan Avrupa aşırı-sağı şimdilerde anti-İslamcı bir tutum içerisinde.

Hollanda üzerinden zerre kadar politik çıkarı olmayan ABD’de bazı “lobi grupları” nedense Hollanda siyasetine destek veriyor.

Yazan - Mar 23 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes