harici haber

İtalya İslami finans ile tanışıyor

Tüm Avrupa genelinde bir “İslami finans” eğilimi hakim, son zamanlarda. Aynı konu ile ilgili olarak İrlanda hakkında haber yapmıştık. Herhalde ekonomisi kötü giden, çareyi İslami finansa yönelmekte buluyor. İşin ilginci, aynen İrlanda basınında olduğu gibi İtalyan basını da bu konuya destek veriyor.

İtalyan haber ajansı AnsaMed’in haberine göre, İtalya ilk defa İslami finans ile ilgili düzenlemeler yaparak bankacılık sektörünü bu tarz uygulamalara açıyor.

Assaif isimli finans danışmanlığı merkezi uzmanlarından Alberto Brugnoni bu durum hakkında “helal” sertifikalı ürünlerin tüm Avrupa genelinden revaçta olduğunu, Müslüman göçmenlerin oluşturduğu orta sınıfın giderek zenginleşmesi sonucunda böylesi bir arz-talep dengesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Deloitte isimli bir başka danışmanlık firması başkanlarından Alberto Liotta, Islamic Relief Italia’nın düzenlediği bir konferansta konuşurken “Örneğin leasing gibi ürünlerin konseptleri üzerinde çalışıyoruz, amaç bu ürünleri nasıl İslami bir çerçeveye yakınlaştırabiliriz diye çalışmalarımız var” diyor.

Kamusal alanda başörtüsü, dini eğitim, cami yapımı vs. gibi konularda her türlü akıl dışı tepkileri veren Avrupa medyası nedense söz konusu “İslami finans” olduğu zaman inanılmaz derecede soğukkanlı ve normal davranıyor.

İtalya’da ne de olsa ekonomisi kötüye giden ülkelerden biri.

Elbette ülkeye sıcak para akışı sağlayacak, ülkesindeki göçmenlerin yatırımlarının başka ülkelere gitmesini engelleyecek her türlü oluşuma destek veriliyor, hem hükümetler nezdinde, hem de medyasında.

Biz ise daha 28 şubatın kalıntılarını temizleyemiyoruz.

Başbakanın çıkıp “İslami finans” üzerine konuştuğunu, örneğin İstanbul’u “İslami finans” merkezi yapmak istediğini, hükümetin böyle bir vizyonu olduğunu söylediğini varsayın.

Hemen bazı iş adamları, onların medyadaki antenleri ve meclisteki kavgadaşları inanılmaz şiddetli-desibelli bir velvele kopartır, kelli felli köşe yazarları olayı sulandırır. Konu ile ilgili olası bir kanun düzenlemesinin ışık hızında anayasa mahkemesine iptali için davalar açılır.

Bütün bunlar olup biterken Avrupa “sermaye” biriktirmeye devam eder, ekonomileri kötü giderken bile.

Yazan - Mar 25 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes