harici haber

ABD Gümrük Muhafızlarına İslam araştırmaları ile ilgili doktora yaptığınız söylemeyin

Çünkü sizi tutuklayabilirler. McGill üniversitesi öğrencilerinden Pascal Abidor’un başına gelenler ülkemiz entellektüellerinin 12 Eylül dönemlerinde maruz kaldığı traji-komik olayları çağrıştırdı bize. O zamanlar da nasıl “sakıncalı” kitaplar bulundurmak suç idi, şimdilerde de Amerika’da benzer bir zihniyet daralması dikkat çekiyor.

Abidor, İslam araştırmaları üzerine doktora çalışması yapıyor. Kanada’dan ailesinin yanına New York’a ziyarete geliyor trenle, gümrük muhafızları pasaportunu kontrol ederken Kanada’da öğrenim gördüğünü, doktora yaptığını söylüyor, sonra muhafız “ne üzerine?” deyince Abidor, “Islamic studies” diyor.

Muhafız şüphelenip lap topunu inceliyor çocuğun, “Lübnan ve Ürdün’de çekilmiş resimler buluyor görevli” ve bu sakıncalı resimlerin “doktora tezinin Lübnan’daki Şii gruplar” ile ilgili olduğunu anlatamıyor öğrenci.

Sonrası tam bir felaket.

Trenden indirilip, elleri kelepçeleniyor, nezarete atılıyor, sorgulanıyor, sonra serbest bırakılıyor, ancak görevliler “sakıncalı buldukları laptoplarına” el koyuyorlar.

Abidor başına gelen olaylar yüzünden dava açıyor, dava henüz sonuçlanmamış, ancak pek fazla yapabilecekleri bir şey yok, zira 2009 yılında geçen bir yasaya göre polislerin veya gümrük muhafızlarının “şüpheli gördükleri” durumlarda yolcuların laptoplarına el koyma yetkisi varmış ABD’de.

Yazan - Mar 28 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes