harici haber

Panik atakla mücadelede Avrupa medyasından çıkartılacak dersler

İtalya’da iki vatandaş kendini yakıyor, ekonomik gidişatı protesto etmek için. Durum o kadar kötü yani, faiz lobisinin gerçekleştirdiği darbenin uzun vadeli sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

İspanya’da ve Portekiz’de gençler yerlerde sürüklenip polis tarafından coplanıyor, hepsinin derdi ekonomik kriz.

İngiliz halkında müthiş bir panik, benzin stokluyorlar, çünkü malum ambargolar ve tanker şoförlerinin grevleri yüzünden fiyatlar katlanabilirmiş.

Avrupa medyaları genel anlamda bu haberleri “çok” minik veriyor.

Biz de olsa yer gök inlerde şok şok şok diye.

İnsanlar kendini yakıyor ekonomiden dolayı, soğukkanlı, temkinli bilinen İngiltere’de bile ciddi bir “benzin” krizi var.

Ne BBC bundan bahseder uzun uzun, ne de Sky. İki dakikada verip hemen geçerler.

Bizim televizyonların çoğu, bindirilmiş kıtaların polisimizi birdirbir, uzun eşşek, elim sende, ebegümeci, kukalı saklanbaç oynamak üzere kışkırtmasını “sosyal hareket” ve “eğitim yasasını protesto eden sivil irade” diye verir.

Mavi köşeye Tarım bakanını koyarlar, Kırmızı köşeye Greenpeace’i, dövüştür babam dövüştür. Arka fonda korku müziği, duyan da sanır ki, o üzümlerden yersek birden elflere dönüşüp, yeşil sıvı kusup, kudurarak ölücez.

İtalya’da insanlar ekonomik kriz yüzünden kendini yakıyor, haber ajansları geçmek zorunda, iki satırla geçiyor, İtalyanlar eğlenmeye devam.

İngiltere’de benzin kuyrukları başladı, aynen 1980’lerdeki gibi, İngiliz gazetelere bakıyoruz:

“Liselerde Müslüman kızlar izci kıyafetine türban ekledi”

“Göçmenlik sorunlarımızı, çok kültürlülük ve entegrasyon meselelerimizi İslam’ı eleştirerek çözemeyiz”

Aynı saatlerde “benzin krizi” iki dakikada geçiştirilmiş BBC’de, Fransa’nın İslami terör tehdidi ve hemen arkasından Mısır’daki Müslüman kardeşler hareketinin nasıl bölünmek üzere olduğu haberi veriliyor.

Avrupa medyası, derin devletler ve onların iplerini çeken faiz lobilerinin yanında.

Türk medyasının büyük bir bölümü “korku filmi fragmanı montajlamak isterken kazara televizyoncu olmuş” gençleri işe almaya devam ediyor.

Tekrar hatırlatalım: Dün iki İtalyan vatandaşı ekonomik kriz yüzünden kendini yaktı.

Aynı olay Türkiye’de olsa, “Ve beklenen SON! La Finale! O’la O’la, Yaşasın, Hurra, Sonunda Arap baharı Türkiye’ye sıçradı!” diye anından canlı bağlantıya geçerlerdi.

Avrupa çöküyor, Avrupa medyası “terelellim” havalarında.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Mar 30 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes