harici haber

İsrail’in Azerbeycan’daki üs planlarını ABD mi sabote etti?

Eski bir diplomat olan John Bolton, Amerikan FoxNews’a ilginç bir açıklama yapıyor. Hatırlayacağınız gibi, geçen gün tüm dünya basınının geçtiği bir haber vardı o da İsrail’in Azerbeycan’da askeri bir üs edinme girişimleri varmış diye. Azerbeycan hemen yalanladı bu durumu ama insan düşünmeden edemiyor, böyle bir ihtimal kesinlikle yoksa bu haberi kim niye uydurur.

Bolton’a göre böyle bir ihtimal var bu görüşmelerin önceden basına sızdırılması İsrail’in Azerbeycan’da üsse sahip olmasını istemeyen ABD’li yetkililer tarafından kasıtlı olarak yapıldı. Zira İsrail’in böyle bir üsse sahip olmasını ilk önce ABD istemezmiş.

Bu iddia doğrusu ise, ABD gerçekten İsrail’i İran’ı vurma konusunda iyice yalnızlaştırmak ve bu fikirden vazgeçirmek istiyor demektir.

Konuyla ilgili İsrail tarafından bir açıklama gelmedi, bu durumu ise aynı diplomat İsrail’in “en azından İran’ı şüphelendirip, komşusu Azerbeycan ile arasını bozma girişimi” olarak yorumluyor.

Yazan - Mar 31 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes