harici haber

Afgan cephesinde yeni bir şey yok

Afganistan cephesinden gelen haberlerin herhangi bir değişiklik yaratmayacağı artık netlik kazanmış bulunuyor. Bu son Kabil saldırısından sonra bile Nato’nun açıklamaları “Afgan savaşı stratejimizde herhangi bir değişiklik” olmayacağı yönünde. ABD savunma bakanı Leon Panetta bu saldırıları “izole saldırılar ve sembolik değeri var, herhangi bir şekilde zarar vermiyorlar” diye tanımlıyor.

Nato sözcüsü Oana Lungescu da Panetta ile aynı fikirde, “Bu planlı ve kordineli saldırılar gazete manşetlerini kaptılar ancak bir zarar vermediler”

Anlaşılan Nato cephesi Taliban’ın elini kolunu sallaya sallaya Kabil’de “ciddi” bir eylem yapmasını yeterince önemli bulmuyorlar.

Görünen o ki, Afganistan’da karışıklık daha çok sürecek, Nato bölgeden çekilse de çekilmese de ülke hep iç savaşın hüküm sürdüğü bir yer olacak.

Nato’nun bu son saldırılardan sonra yaptığı açıklamalar bize tek bir gerçeği aktarıyor aslında, asıl dert Taliban, El Kaide filan değil. Afganistan’da belli bir döneme kadar kalınacak, bu kadar basit.

Nato sözcüsü Oana Lungescu neredeyse sevinmiş, “Afgan güçleri büyük bir çoğunlukla bu son son saldırıyı kendi imkanları ile püskürttüler” diyor

Nasıl okumak lazım bunu, “eh artık bize müsade” şeklinde mi? Yoksa Taliban’a karşı en ufak bir “ilerleme” kaydedemeyen Nato’nun pişkinliğine mi?

Afgan halkının bağımsızlığına ve barışa kavuşmasını dilemekten başkası gelmiyor bizim elimizden.

Yazan - Nis 17 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes