harici haber

İrlanda basınında tuhaf bir “İslami terör” haberi

İrlanda menşeili Independent gazetesinde tuhaf bir haber dikkatimizi çekiyor. Tuhaf derken abartmıyoruz çünkü alışagelmiş basın dilinden çok farklı bir üslupta, fazlasıyla provokasyon kokan bir haber bu. Azerbeycan’ın Erövizyon şarkı yarışması için göndereceği adayı Jedward nedense bir grup Müslümanı çok kızdırmış olmalı, ölüm tehditleri alıyormuş.

Şimdi haber metninin yazılışını biraz analize tabi tutalım. Başlıkta “İslamic terrorist” tabiri kullanılmış, sonra haber metninin ilk kelimesi, sanki kızgın bir delikanlının internet yazışmalarından çıkmışcasına, kör parmağım gözüne, tamamı büyük harflerden oluşan “TERÖRİSTLER” diye başlıyor.

Yeterince etkili olmaz endişesi ile bayağı bir hayalgücü devreye girmiş olmalı, haber metnini kaleme alan şahıs tarafından. Kökeni veya grubu hiç belirtilmeden, bu teröristler Erövizyon şarkı yarışması için “Avrupalı pislik” demişmiş. Ayrıca “Avrupalı pisliklerin kanı Allah rızası için akmalı” demişlermiş. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bu gizemli terör grubu “hem bıçaklarla hem de kimyasal silahlarla” saldırı düzenleme tehdidinde bulunmuş.

Tamamen uydurma bir “telefon şakası” gibi kokan bir vakayı bu “saygın” İrlanda gazetesi niye verir onu anlamadık.

Avrupa’da olası “terör hedefleri” için, ister şarkı yarışması ister Londra olimpiyatları için olsun, ki bu bağlamda sürekli söylentiler var, gündemi sıcak mı tutmaya çalışıyorlar?

Allah aşkına, bu nasıl bir “terör” grubu imiş ki, hem bıçak hem de kimyasal silah kullanacakmış aynı anda?

Eskiden örgüt ismi filan yazarlardı, artık sadece “İslami terörist” diye haber uydurabiliyorlar.

Yazan - Nis 18 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes