harici haber

İran’la Nükleer Görüşmeler Kareografi

Bu Kareografi sözcüğü Washington Post’da yazan David Ignatus’a ait. Ona göre İran’la yapılan bütün bu nükleer görüşmeler daha önceden belirlenen bir senaryoya göre uygulanıyor, p5+1 görüşmelerinin sonuçları belli.  ABD, İsrail ve Iran nükleer mesele üzerinde çok daha önceden anlaşmışlar, sadece kendi kamuoylarının da hassasiyetlerini göz önünden bulundurmak için “görüşme yapar gibi” yapıyorlarmış, Washington Post’un iddialı analizine göre.

Bu plana göre İran %20’den fazla uranyum zenginleştirmeyecek, Kum yakınlarındaki yeraltı tesisindeki tüm faaliyetleri durduracak. Gazetenin analizinden biz de bazı yazarlarımız tarafından dillendirilen, bütün bu görüşmelerin İsrail ve İran arasındaki kayıkçı kavgasından kaynaklandığını, her iki tarafta kendi halkları önünden “biz masadan galip çıktık” mesajı vermek için, dolambaçlı yollara saptıklarını söylüyor.

Bu noktada bizim dikkatimizi çeken bir nokta, Ali Ekber Salahinin yapmış olduğu açıklamalardan, satır aralarından anlaşılan, İran’ın %20 zenginleştirme için, düşük-zenginleştirme oranındaki uranyumun başka ülkelere ihracını kabul etmeleri oluyor, ki zaten bu 2009’daki Türkiye’nin planına uygundu. Yani bir anlamda İran Türkiye’nin sözüne gelmiş olacak, eğer bu “uranyumu dışarıda zenginleştirip geri getirme” fikri kabul edilirse.

Yazan - Nis 20 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes