harici haber

İslamofobi ile Engizisyon arasında bir ilişki var mı?

Biz bir anlamda “usanıyoruz” aynı tarzdaki haberleri vermekten, ne de olsa burası bir haber sitesi ve her ne kadar okuyucu profili bu sitenin diğer haber siteleri gibi bir misyonu olmadığını, hele hele ticari bir amaç gütmediğini bilse de, yine de az biraz rahatsızlık duyuyoruz, sürekli kendimizi tekrarlamak istemiyoruz.

Ancak Avrupa ve ABD’deki İslamofobik korolar aynen aynı çığırtkanlıklarına devam ediyor.

Arada bir bu korolara Kanada ve Avustralya’dan katılanlar da oluyor.

Dikkat ederseniz köken itibari ile “Avrupa medeniyetine” uzanan kavimlerin zırıltısı ve yaygarası hep daha çok çıkıyor. Mesela bir Malezya televizyonu ya da Peru gazetesi herhangi bir konuda “propaganda” yapmıyor.

Günlük haber turumuzu atarken, Hollandalı ve Belçikalı ırkçı siyasilerin en son numaralarını okuduk, hep bildiğiniz zırvalıklar. Bu yüzden biraz endişeliyiz ya, aynı haberleri tekrarlamak istemiyoruz.

Avusturalya’da ise gündem maddelerinden biri Rugby stadyumlarına mescit açılır mı açılmaz mı? Tartışma medya da öyle bir alevli ki sanırsınız tüm stadların imar iskanı yeniden değişecek. Küçük bir oda da kısacık bir namaz kılanacak gözlerden uzak, kimsenin ruhu bile duymaz haberi yapılmaz ise. Zaten Avusturalya Rugby liginde kaç Müslüman oyuncu vardır?

Bu haberi okurken birden bir düşünce belirdi kafamızda, acaba İslamofobinin kökenleri ile Engizisyonun arasında bir bağlantı var mı?

Yoksa bu korkunun, bu kadar derin korkunun sebepleri ne olabilir acaba?

Ortaçağ boyunca “din kisvesi” altında terör estiren kilisenin hüküm sürdüğü coğrafyanın insanları bunlar, Müslümanlar aleyhinde en çok yaygarayı koparanlar.

Acaba kollektif bilinçaltlarında atalarının maruz kaldığı din üzerinden yaşadığı korkuları mı yansıtıyorlar İslam’a karşı?

Namaz dediğin, öyle öz itibari ile Hristiyanlık ile ilgisi olmayan bir eylem, bunlar zannediyor ki korkunç bir “ritüel”

Söz konusu haberdeki, ve “28 şubat” zihniyetine maruz kalan her mümin bilir ki, herhangi bir oda da, kazan dairesi bile olur, namaz kılınır. Bunun için 3 metre kare oda tahsis edilince neden bu haber olsun?

Bu korkunun kökeni ne?

Başörtülü kadınları bu kadar ötekileştirip onları öcü gibi göstermenin kökeninde de sakın Avrupalı zihniyetin “ortaçağdan kalma “cadı” kadın korkusu olmasın?

Olabilir.

Bu konular üzerinden düşünmeye değer konular, zira bu kadar akıl dışı korkuların bile mutlaka “mantıksal” bir temeli olmalı, insan durup dururken bir şeyden, bir “imgeden” bu kadar korkmaz, bu kadar velvele yapmaz.

Kökenleri Avrupa’ya dayanan herkes bir şekilde İslam ile ilgili her türlü “görüntüden” korkuyor.

Şimdi bazıları diyebilir ki, bütün bunlar Osmanlının Avrupa’ya kök söktürmesi ile ilgili olabilir.

İyi de sonuçta bu mesele bir “Türk” korkusu değil ki.

Avustralya Rugby liginden “göçmen” üç beş futbolcu stadyumların içinde bir odada namaz kılacak diye velvele yapılıyor.

“Medeni” Fransa’dan hergün başörtüsü aleyhinde bir haber okuyoruz.

Bütün bunlar basit bir imaj sorunu.

İmaj devrede olunca hayalgücü ve hafızanın devrede olması kaçınılmazdır.

Avrupalının hafızasında ne var en çok “korktuğu” onun üzerine düşününce aklımıza ayn zamanda “Engizisyon” geldi.

Belki de bu yüzden Avrupalı “din ile ilgili her şeyden” kaçınıyor, görünce ürküyor.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Nis 21 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes