harici haber

Çin denizi ısınıyor, ABD tatbikatlarıyla

Reuter’in haberine göre Çin’in askeri gazetesi Liberation Army Daily’nin iddiasına göre “ABD Güney Çin denizine savaş getiriyor”. Gazete ABD’nin bölgede artan askeri varlığına dikkat çekerek, gereksiz yere gerginliği tırmandıracak eylemlerden kaçınılması gerektiğini söylemiş.

Geçen ay Avusturalya’ya deniz piyadeleri gönderen ABD, şimdilerde de Filipinler ile ortak askeri tatbikat yapıyor. Elbette bölgede tek başına ele alındığında Filipinlerin ABD’ye hiç bir askeri desteği olamaz, stratejik konum dışında. ABD’li kurmaylar haritayı açıp, bölgedeki Müslüman olmayan tek ülkeyi seçmişler sanki, Endonezya ve Malezya’nın aksine.

Bölgede suların ısınacağı, ABD’nin artık Orta-Doğu’dan uzaklaşıp güney Çin denizine odaklanacağını bilenen bir gerçek.

Sırf bu yüzden bizim şimdilerden Malezya ve Endonezya ile stratejik işbirliği gerçekleştirmeye başlamamız gerek, kültürel ve tarihsel bağlarımız doğrultusunda. Merak ettiğimiz bir nokta da ABD acaba bu iki ülke ile işbirliği gerçekleştirmek istemiş mi yoksa ekonomisinin zayıflığı itibari ile Filipinleri daha kolay lokma gibi mi görmüş?

Geleceğin bütün savaşları bu bölgede olacak gibi gözüküyor, Rus-Çin ortak tatbikatının hemen ardından ABD-Filipinler tatbikatının olmasının başka bir açıklaması yok.

Yazan - Nis 23 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes