harici haber

Danimarkalı Bakan:İslam Hristiyanlığın Düşmanıdır

Danimarka bu aralar ilginç bir tartışmaya sahne oluyor. Kiliseler ziyaretçi sayısının azlığından dolayı kapanma tehlikeleri içeriyor. Sonuçta bir kilise “yönetmek” oldukça maliyetli bir iştir, ziyaretçi sayısı az olunca cemaati de az oluyor, bağış vs. gibi gelirler üzerinden bir azalma olunca, kapanmaları gündeme geliyor. İngiltere ile ilgili benzer bir haberi yayınlamıştık daha önce.

Şimdi bazı papazlar, bu kapanan kiliselerin başka din mensuplarına kiralanmasının “mantıklı” olabileceğini öne sürmüş ancak Danimarka’nın eski bakanlarından Birthe Rønn Hornbech’in Berlingske haber ajansına gönderdiği bir emaile göre, “Özellikle İslam gibi bir dinin bizim binalarımızı kendi amaçları için kullanması kabul edilemez zira İslam dini Hristiyanlığın düşmanıdır” demiş.

Bu bakan hanım geçen sene istifa etmek zorundan kalmıştı görevinden, zira Danimarka’da yaşayan Filistinli göçmenlere vatandaşlık verilmesini kanunsuz yollardan engellemişti.

Bu arada söz konusu bakanlığın tam adı “Ecclesiastical” ilişkilerinden sorumlu devlet bakanlığı, yani din ve kilise örgütlerinden sorumlu bakanlık. “Medeni ve seküler” bir Avrupa devleti olan Danimarka’da kilise işleri için özel bakanlık tayin edilmesini not olarak düşelim bir tarafa.

Avrupa Hristiyanlıktan uzaklaştıkça, Müslümanlar dinlerine çok daha fazla sahip çıkıyor, bu basit bir kıskançlık meselesi ileride çok daha büyüyecek gibi.

Zaten yukarıdaki haberin Danimarka medyasında verildiği biçimde gibi olmadığını Kiliseler birliği Morten Skrubbeltrang belirtmiş. Yani ortada “Kiliselerimizi Müslümanlar satın alıyor, camiye çevirecekler” gibi bir durum yokmuş.

Avrupalı kafa her zaman olduğu gibi kendi sorunlarını “öteki” üzerinden çözme girişiminde. Meselenin özüne inip Avrupa gençliğinin neden hemen hemen hiç kiliselere uğramaz olduklarının çözecekleri yerde hemen “İmdat Müslümanlar!” velvelesi koparılıyor.

Yazan - Nis 27 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes