harici haber

Pentagon İslam aleyhinde eğitim brifinglerini yasaklıyor

FBI gibi benzer bir skandala imza atmak istemediklerinden olsa gerek, ABD Savunma bakanlığı subaylarını eğitmek için kullanacakları bir dersi gündemlerinden çıkarmışlar çünkü eğitim materyellerinin içeriği İslam hakkında “temelsiz negatif propaganda” içeriyormuş.

Bakanlık sözcüsü yüzbaşı John Kirby’nin yaptığı açıklamaya göre bu eğitim brifingin özünde ciddi problemler varmış çünkü ABD’yi İslam ile savaşan bir devlet olarak gösteriyormuş. Kirby’nin açıklamasına göre ABD için böyle bir tanım gerçeği yansıtmıyor zira ABD İslam ile savaşta değil, sadece bir grup terörist ile savaşıyormuş.

Gazetecilerin soruları üzerine Kriby tam ismi “Perspectives on Islam and Islamic Radicalism” olan bu kurs-brifing hakkında daha detaylı bir açıklama yapmamış.

Bizim merak ettiğimiz tek başına bir asker-subay kalkıp böyle materyel hazırlamaz, acaba ona bu emirleri kimler verdi ve bu brifingi kimler onayladı?

Genel Kurmay başkanı General Martin Dempsey, verdiği bir emirle “hiç bir eğitim materyelinin anti-İslami bilgiler içermemesini” emretmiş, Associated Press’in geçtiği habere göre.

Yazan - Nis 27 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes