harici haber

Romney seçilirse ABD’nin dış politikası ne olacak?

Obama’ya karşı seçimlerde rakip olacak Cumhuriyetçi adayın tam bir neo-con olduğunu herhalde bilmeyen yoktur. Ama eğer Romney seçilirse ABD’nin dış politikası ne olacak, bunun emarelerini şimdiden okumak mümkün.

Neoconların ideloglarından William Kristol’ın Washington Post’ta kaleme aldığı bir makale Obama’yı fazla yumuşak olmakla suçluyor, özellikle “terör savaşı” konusunda. Obama, ister sevin ister sevmeyin, muhtemelen oy kaygısı ile “cidden” Afganistan’dan tam olarak çekilmek istiyor ama Pentagon’un ve uzantılarının baskıları sonucundan ABD dış siyasetinde kendi istediğini yapamıyor her zaman. Kristol Obama’nın Afganistan politikalarının ahmakça olduğunu belirtiyor.

Kristol Bush politikalarını daha da öteye taşımak istiyor, sadece “terör ihraç eden” ülkelerle değil, aynı zamanda “siyasal İslam’la savaşmanın” gerekliliğinden dem vuruyor. Neo-conlara göre bu “Sadece El-Kaide ile değil aynı zamanda Mısır, Türkiye gibi ülkelerde güçlenen “siyasal İslam” akımları ile savaşılmalı demek.

Burada durmak lazım çünkü bizim kamuoyunda farklı algılanan bir tabir bu “siyasal İslam”. Basit bir dilbilimsel problem, çevirilen kavramın sizin için ne anlam ifade ettiği kadar, karşı tarafın bu kavramı hangi bağlamda kullandığı önemlidir.

Pek çok Türk vatandaşı, “ee iyi zaten bizim “siyasal İslam” ile bir derdimiz olamaz, biz seküler bir devletiz, ABD’nin “siyasal İslam’la” uğraşmak istemesi bizim için tehlike arz etmez” diye düşünebilir.

Oysa bu bağlamda Neo-Con’ların ve ABD medyasının “siyasal İslam’dan” anladığı çok farklı bir şey. Onlara göre Müslüman olup seçim arenasına çıkan herkes “siyasal İslamcı”. Bu doğrultuda, siz istediğiniz kadar “valla biz laik bir devletiz” diye bağırın, her hangi bir muhafazakar partiyi hemen “siyasal İslamcı” diye damgalarlar. Zira hala Ak partiden bahsederken “İslamist” diye bir tabir kullanıyorlar, bunu hiç sevemedikleri Mısır’daki Müslüman kardeşler için de, Selefiler için de kullanıyorlar.

ABD başkanlık seçimleri suların iyice kaynayacağı bizim coğrafyamızı yakından ilgilendirdiği için, şimdiden başkan adaylarının etrafına nasıl ekipler kuruluyor, bunları incelemek lazım. Görünen o ki, Romney’in kadrosundan Bush dönemini aratmayacak neo-conlar olacak, bunlardan biri, William Kristol , şimdiden “siyasal İslam’a” savaş açmış durumda.

Yazan - May 7 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes