harici haber

Filipinlerde Amerikan karşıtlığı artıyor

ABD’nin Orta-Doğu’dan uzaklaşıp Güney Çin denizi bölgesine odaklanıp, Çin’i ablukaya alma niyetinde olduğunu ve son yıllarda hep bu yönde stratejiler geliştirdiğini sıklıkla vurguluyoruz. Bu stratejilerden bir tanesi de ABD’nin Filipinler ile kurduğu yakın temaslar. Bu adalar devletinden üs talep ediyorlar, üs kuruyorlar, birlikte tatbikat yapıyorlar, bu ülkeyi destekliyorlar hemen hemen her alanda.

Elbette bütün bu gelişmeleri farklı okuyan bir kamuoyu da oluşuyor Filipinlerde. AsiaTimes’ın haberine göre Filipinler’de “anti-Amerikancılık” artıyormuş. Ülkenin güneyindeki Mindanao adasında da ABD’nin Filipinlere “terör savaşı” konusunda destek vermek isteyeceği bir durum söz konusu: Bu adadaki Müslüman gruplar ile Filipin devleti arasında bir çatışma var, dolayısıyla buradaki gruplar asıl niyeti gizlemek konusunda ABD’nin stratejilerine istemeden de olsa yardımcı olabilir.

Kanunlara göre Filipinler’de yabancı devlet üssü kurulması yasak olmasına rağmen, son yıllarda ABD yeni üsler açıp asker sayısını arttırmış.

Çin hükümeti ABD-Filipin ortak tatbikatını provokatif olarak görüyor. Filipindeki “milliyetçi” gruplar senatoya ABD-Filipin yakınlaşması üzerinden ülkede duyulan rahatsızlıklar ile ilgili raporlar sunuyor.

Yazan - May 9 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes