harici haber

Almanya’da Selefi avı

Almanya’da bu aralar nereden türediğini tam çözemediğimiz bir selefi avı baş gösteriyor. Bu kadar zamandır Avrupa basınını takip ederiz, hiç te öyle gözle görünür bir “selefi” varlığından söz etmek, hatta bu grubun Almanya için tehlike olmasından bahsetmek mümkün değildi. Ancak ne olduysa “Pro NRW” isimli ırkçı partinin kışkırtıcı gösterilerine karşı duruşlarından dolayı bir anda Avrupa medyasının göbeğine oturdular.

Alman içişleri bakanı Hans-Peter Friedrich, ki bu zat daha önceden İslam aleyhinde beyanatları ile bilinirdi, hemen bir açıklama yapmış, “Bize kimse din savaşı empoze edemez, gerekirse bu selefileri tümden yasaklarız”

Şimdi bir tarafta bariz bir nefret suçu işlenip, Müslümanlar malum “karikatür” krizi üzerinden provoke ediliyor, sözde ırkçılığa karşı hassas olan Almanya yargısı bunu körüklüyor sonra gösterilerde kavga çıkıyor sonra bir de bakıyorsunuz ki, dervişin fikri ne ise zikri de odur ba’abından, koskoca bir bakan “din savaşlarından” bahsediyor.

Normalde, “gösterici gruplar çatıştı” diye geçiştirilecek bir haber, Avrupa medyalarına “din savaşları” başlığı ile geçiyor, ne de olsa bir devletin bakanı bu tabiri kullanmış.

Biraz daha bu gerginlikler devam etsin demek ki, Avrupa devletlerin bakanları aynen haçlı şövalyeleri gibi nara atacaklar, itidal fukarası bir eda ile.

Medya gerek görüntü gerekse sözcükler üzerinden hep ikonografik düşünce tarzı pompalar ki, okuyucu daha da kışkırtabilsin. Şimdilerde ki Alman medyasının yeni öcüsü “Selefiler”. Neden bu grup birden “parladı”, bunu iyi analiz etmek lazım.

Yazan - May 11 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes