harici haber

İsrail’e rekor mali yardımı

Amerikan temsilciler meclisindeki savunma komitesinin bir kararına göre İsrail gelecek sene 4 milyar dolar tutarında “askeri yardım” alacak. Bu rakam İsrail’in tarihinden ABD’den aldığını en yüksek mali yardım.

Bu bütçenin 679 milyon doları “demir kubbe” projesine gidecek, bütçeyi hem demokrat, hem de cumhuriyetçi senatörler desteklemiş, jewishpress.com’un haberine göre.

Demir kubbe projesi zaten ABD-İsrail ortak yapımı bir proje. Bu yardımın diğer kalemleri de anti-balistik füze sistemleri ile ilgili.

Bu haber ABD medyalarında rutin bir şekilde, kısa ve öz bir şekilde verilmiş ancak, çeşitli tartışma gruplarında akislerini okuyoruz, özellike ABD’liler bugünlerde J.P Morgan skandalından dolayı oldukça öfkeliler, ve kendi ekonomilerini dolayısıyla savunma giderlerini sorguluyorlar. Böylesi bir zamanda ABD’li siyasilerin İsrail’e bu kadar yüksek miktarda finansal yardım yapmasını eleştiren yüzlerce yorum okuyoruz.

Yazan - May 13 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes