harici haber

ABD ordusunda eğitim semineri skandalı devam ediyor

İşin ucunda “top yekün savaş”, Mekke ve Medine’nin yok edilmesi gibi slogan cümleler olunca, en son geçtiğimiz Pentagon’un yasaklanan eğitim semineri haberinin medyalardaki tepkileri devam ediyor.

El Cezire yeni materyellere ulaştı, bu belgelerde Hamas’ın devletin en tepe kademelerine sızdığı gibi komik iddialar var. Aynı belgelerde Amerikan Müslümanlar Konseyi(CAIR) gibi sivil toplum kuruluşları için “Hamas gibi terör gruplarına hizmet eder” gibi ibareler var.

Hamas’ın devlete sızmasının askerlere eğitim brifingi diye geçirilmesinin tek bir anlamı var: Sanki birileri Obama’ya darbe yapmak istemiş. Sırf zenci olduğu için ABD medyasında halen sevilmeyen, ne yapsa sevilmeyecek olan Obama için, Hamas destekçisi, Müslüman kardeşler ile gizli işbirlikçi gibi zırvalıklar iddia edilir, ancak bu iddiaların üst düzey askeri kanattan gelmesi çok tuhaf.

Genel Kurmay başkanı Martin Dempsey bu materyelleri kimin hazırladığının bulunmasını istemiş. Dempsey’e göre bu materyeller “kesinlikle bizim kültürel değerlerimizi yansıtmıyor, tamamı akademik sorumsuzluk içeriyor” demiş.

İster misiniz şimdi bir albaylar çıkıp, “efendim biz bu eğitim seminerini “senaryo” olsun diye tasarladık, ayrıca komuta kademesinin haberi vardı” desin?

Biz de yaşanan balyoz meselesine cidden benziyor bu haberler çünkü bu sefer de ABD medyasının zeytinyağı gibi üste çıkmayı başardı. Sanki yıllar boyunca İslamofobi üzerinden sicilleri çok temizmiş gibi, şimdi neredeyse hepsi “suçlular yakalansın” naraları atıyor.

İngiliz medyası da eline iyi bir fırsat geçirmiş, ABD’ye bu eğitim seminerinden dolayı iyice yükleniyor. BBC Gen.Kur Başkanı Dempsey  için “öfkeden kuduruyor” olmalı demiş. Şimdi bu durum için kesin Anadolu’da komplike bir gelin-kaynana ilişkilerini irdeleyen bir halk deyişi vardır, biz bilemiyoruz ama şurası kesin: ABD’nin Gen.Kur Başkanı bu konuyu inceler ama bizce öfkeli filan değildir, ama bir kere BBC öyle iddia etti mi, kalkıp “yoo, öfkeli filan değilim, bizim çocuklar eğitim semineri yapmış işte” diyecek değil ya.

Zira BBC’nin yorumuna göre, “kabak tek bir albay’ın başına patlamamalı çünkü pek çok generalin haberi olmadan böyle seminerler düzenlenmez” diyorlar. Bu cümleleri biz bir yerlerden hatırlıyoruz. Böyle giderse belki ABD Gen.Kur Başkanı hedefteki subaylar için “tanırız iyi çocuklardır” diyecek.

Ama bazı okuyucularımızın “hah bu adamlar yakında bu mesele üzerinden ıslak imza filan da tartışır” dediklerini duyar gibiyiz, hemen söyleyelim öyle bir şey olamaz  zira ABD’de ıslak imza diye bir durum olmaz, zira adamlar kaşe diye bir şey de bilmiyorlar, tecrübe ile sabittir.

İngiliz gazetesi Guardian çok doğru bir noktaya dikkat çekmiş, FBI ve New York polisi aynı tuhaflığı göstermişti, Pentagon’un da aynı şeyi yapması normal o zaman.

Bizce mesele devlet kurumlarında değil, zaten işin ucunda hep medya var. Bu seminerleri hazırlayan subaylar, uzaylı değiller ya, sonuçta gazete okuyup televizyon seyrederler. Elbette son yıllarda onlara İslam ile ilgili her şey öcü gibi gösterildiği için böyle bir eğitim semineri yazmalarını anlayabiliyoruz.

Zaten girişte de belirttiğimiz gibi “Hamas’ın ABD devletine sızdığı gibi” komik bir iddia sadece Obama’yı köşeye sıkıştırmaya çalışan aşırı-Cumhuriyetçi medyanın fikri gibi duruyor, bu kesim medya zaten aynı şekilde, en ufak bir kışkırtmada “imdat şeriat geliyor” diyenlerden.

Bu seminerlerin tek bir olumlu yanı oldu bizce, binlerce Amerikalı genç bu tarz zırvalıklara vakit harcayan devlet birimlerini eleştiriyorlar, ekonomiyi düzelteceklerine. Elbette ABD ordusu ekonomiyi düzeltecek değil ama artık boğazına kadar kredi kartı borcuna batmış ortalama bir ABD vatandaşı “İslami öcü gibi görmekten sıkılmaya başlamış” bunun emarelerini görüyoruz, ki bu da iyi bir şey.

İnsanlar kendi “gerçek” dertleri ile yüzleşince suçu ikinci elden güdülere atmayı bırakırlar, bu da günümüz dünyasında Müslümanların biraz daha rahat bir nefes almasına sebep olur.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - May 15 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes