harici haber

İslam tarihine merak salan Avrupalı okurlar

Bu aralar Avrupa medyalarında Tom Holland diye bir yazarın reklamı sıkça yapılıyor. İdeal bir dünyada yaşasak biz hiç bahsetmezdik ama İslam aleyhinde fitne ve fücur üzerinden türlü türlü doneler ve fikirler koparmak isteyen sözde aydınlarımızın kaynaklarını deşifre etme amacı ile bahsetmek zorudayız. Daha önceden de benzer haberler geçmiştik. Malumunuz bizdeki bazı sözde aydınlar İslam tarihine veya akidesine merak salar birden, daha doğrusu salıyormuş gibi yapar, sırf dikkat çekmek için tuhaf sorular sorar, samimiyetsizdirler, gerçekten merak bile etmezler sordukları soruların cevabını ama hedefe ulaşırlar, bir müddet gündeme otururlar, ilahiyatçılarımız da onlara cevap verme yarşına girer.

İşte bu yazar Tom Holland’ın son kitabı “In the shadow of the sword” böyle tiplemeler için bol bol malzeme içeriyor. Zaten de bu yüzden olsa gerek pek çok Avrupa gazetelerinde bu kitaptan bahsediliyor bu aralar.

Kitabın içeriği ise malum, bir sürü safsata ile dolu. Bilimsellik süsü verilerek İslam tarihini masaya yatırıyor yazar güya, İslam’ın kılıç zoru ile yayıldığından tutun da, İslam tarihi ile merak edilen bir sürü kavramı çarpıtıyor. Mesela İslam tarihçileri tarafından “cahiliye” döneminin kasıtlı olarak kötü gösterildiğini bile iddia ediyor. Holland bununla da kalmıyor, Peygamberimizin Mekke’de doğmadığını iddia ediyor.

Maksat belli değil mi? Mesele kafaları karıştırmak, özellikle konu hakkında bilgi sahibi olmayan Avrupalı okurları.

Bütün bunların anlamı şu: Avrupa’da okurlar cidden İslamiyeti merak ediyor, İslam tarihine yönelen insanların kafasını bulandırmak için böyle “medya projeleri” birebir.

Belirttiğimiz gibi biz böyle insanlardan hiç bahsetmek istemezdik ama endişemiz bu aralar bu adamı bir takım gazeteler alır özel röportaj yapar filan şimdiden belirtelim istedik.

Bu arada bütün Avrupa gazeteleri bu adamın son kitabının üstüne balıklama atlamamış, mesela İngiliz Guardian gazetesi insaflı çıkmış, yazarın iddialarını çürütünen kapsamlı bir analiz yayınlamış.

Yazan - May 16 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes