harici haber

Avrupa: Irkçılık ve ötesi

İnsanlık tarihine haçlı seferlerini, engizisyonu, yahudi düşmanlığını, feodal köleliği, modern kolonileştirme ve emperyalizmi, ulusalcığı, nasyonel sosyalizm ve kafatasçı milliyetçilik kuramlarını armağan eden Avrupa medeniyeti(!) el ve ağız birliği ederek, çok-kültürlülük kavramı için iflas bayrağını çekti.

Kavramı icad eden de onlar, artık toprağa gömülmesinin zamanının geldiğini söyleyen de onlar.

Kendi ülkelerindeki fakirlikten dolayı göç eden gariban halklara “bir saniye, şu tuvaleti temizlemeden önce kültürel bakımdan entegre olmanız gerek” diyen bir zihniyet, şimdi bu zihniyetten pişman.

Hiç te öyle suçluluk filan duydukları da yok. Tam gaz göçmenleri yeterince asimile olmamakla suçlamaya devam ediyorlar, “fazla göçmen aldık, bunlar çok fazla ürüyor” diye bilimsel(!) raporlar yayınlıyorlar ve oy toplama şehveti ile kara kara düşünüp taşınıyormuş gibi yapıp “şu göçmen meselesini nasıl çözeriz” diye kameraların önünde medeni medeni(!) konferanslar düzenliyorlar.

Önce Merkel ardından Sarkozy, çok-kültürlülüğün iflas ettiğini duyurdu, ardından Cameron. Elbette bu üçlü arasında siyaseti en iyi bilen her daim İngilizler olduğundan, Cameron rahatlıkla Pakistan’lıların önünde 20. yüzyıldaki işledikleri suçlardan dolayı günah çıkardığı gibi, dönüp kendi partisinin grup toplantısında “göçmenler entegre olmadığından İngiltere’nin dokusunu bozuyorlar, iyi göçmen almak lazım, öyle herkesi değil” diyebiliyor.

Her geçen gün Avrupa’dan aşırı-sağın oylarının artığı haberi geliyor, özellikle Müslüman topluluklar entegre olmamakla suçlanıyor. En son Belçika’da küstahça hazırlanmış bir tasarım seçim afişlerine konu oluyor, bizim gündemimizi meşgul ediyor, dış işlerimiz

Belçika büyükelçimiz nezdinde durumu kınıyor, “afişlerinde koyun resmi kullananları ciddiye almıyoruz” desek daha doğru olmaz mıydı? Ya da tesadüfe bakın ki, aynı Flaman partisiden bir grup delege, aynı günlerde İsrail’in daveti üzerine “Judea ve Samara” bölgelerine siyasi amaçlı bir gezi düzenliyor.

Maksat bölge halkına destek vermek. Keşke dış işlerimiz koyun afişleri ile uğraştığı gibi böylesi bir ziyaretin kamuoyuna, özellikle de Avrupa basınına yansıma biçimini de eleştirseydi. “Judea ve Samara diye bölgeler yoktur, bu isimleri İsrail uydurmuştur, asıl o bölge Filistin’in batı şeria topraklarıdır” diyebilseydi.

İsrail’in, Avrupa’da ırkçı siyasi hareketler ile ilgili sürekli dirsek teması halinde olduğunu duyurmuştuk. (Bağlantı) Asıl merak ettiğimiz konu, çok-kültürlülüğün cenazesini kaldıran Avrupa’lı siyasetçiler, bakalım yerine ne koyacak, en azından ne önerecek?

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - May 26 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes