harici haber

Maliki:Su savaşları kapıda

Tam bir bayram değil seyran değil haberi…BBC’ye göre Bağdat’taki bir konferansta Irak başbakanı Maliki “Eğer gerekli önlemler alınmazsa, yakında tüm Arap devletleri su savaşı tehlikesi ile karşı karşıya kalacak”. demiş.

Haberde oldukça enteresan “satır aralarında” mikrobik-kolonyal numuneler fark ediyoruz.

Bir kere “water wars” tabiri İngiliz derin devletinin çok seveceği, hele bu tabir Orta-Doğu için kullanıyorsa iyice şehvetleneceği bir tabirdir.

Malike’ye bu lafları “tam da bu aralar” kimin söylettirdiğini iyi düşünmek lazım.

Zira haberde “Irak ve çevre ülkelerin su sorunun temel sebepleri çölleşme, kötü yönetim gibi sebeplerin yanı sıra “nehirlerin yukarısındaki ülkelerin iyi niyeti” gibi enteresan bir tabirde eklenmiş.

“Nehirlerin yukarısındaki ülkelerin iyi niyeti” oldum olası Dicle ve Fırat’ın kaynağının Türkiye’de olmasına sinirlenen kolonyal-emperyal İngiliz’in soğuk dilbilim cambazlığı demek aslında.

İşte böyle “su sorununa duyarlıyız” ayağına bu coğrafyanın ülkeleri arasında fitnenin tohumcuğunu böyle yerleştiriler, BBC’ de bu haberi geçerken “Nehirlerin yukarısındaki ülkelerin iyi niyeti” gibi muğlaklıkları silah olarak kullanır.

Yazan - May 31 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Maliki:Su savaşları kapıda”

  1. hy

    su olamadanda seninle savaş edeceğiz gibi

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes