harici haber

ABD-Pakistan ilişkileri dibe vurmuş durumda

Son yıllarda belki ABD’nin gözden çıkarması, belki de Pakistan yönetiminin bölgedeki hassasiyetleri daha farklı yönlerde okumasından dolayı olabilir, ABD ile Pakistan ilişkilerinde eskiye nazaran gözle görülür bir düşüş var. Afganistan’daki nato birliklerine gönderilecek ikmal yollarına ambargo koyan, ve bunu kaldırmamakta ısrar eden taraf Pakistan.

Ancak Pakistan açısından bakıldığında özellikle ABD savunma bakanı Leon Panetta’nın “Bin Ladin operasyonunu Pakistanlılara elbette söylememiz söz konusu değildi” diye yaptığı açıklamamlar ve ülkenin çeşitli bölgelerinde ABD ordusunun insansız hava araçları ile düzenlediği saldırılarda Pakistan vatandaşlarını öldürmeye devam etmesi, iki ülke arasındaki ilişkileri bozmaya yetiyor, normal olarak.

Ayrıca bu aralar ABD medyalarında sık sık bahsedilen, Pakistan kökenli olduğu ve Afganistan’da “savaştığı” iddia edilen “Haqqani” grubunu ortadan kaldırmak için Pakistan güvenlik birimlerinin ABD ordusu ile yeterince işbirliği yapmaması da bu ilişki bozulmasının sebeplerinden sayılıyor.

Böylesi bir gerilimde ABD her zaman Pakistan için “tarihi düşman” olan Hindistan kartını kullanabilir, kullanıyor da. Ancak ABD’nin de Afganistan çıkarları açısından her zaman Pakistan’a ihtiyacı var.

Her iki ülkede de gelecek yıl yapılacak seçimler iki ülkenin ilişkilerinin nereye gideceğini belirleyecek.

Yazan - Haz 10 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes