harici haber

ABD’li Müslümanlar Obama’yı yeniden destekleyecek mi?

Amerika’da Müslümanlar büyük bir coşku içinde 2008 seçimlerinde Obama’yı desteklemişlerdi. Öyle ya, baba Bush’tan sonra bu çok normal gelmiş, hatta Obama’nın Müslümanlar hakkında yaptığı “normal” yorumlar onları iyice umutlandırmıştı.

Ancak Obama bu kampanya döneminde verdiği en önemli sözleri tutmadı. Bush döneminin işkence vakalarını eleştirmişti, konuşmalarında Müslümanlar ile savaşmadıklarını vurguladı durdu. Ayrıca Guantanamo hapishanesinin kapatılacağını söylemişti, bu sözünü tutmadı.

ABD’de pek çok Pakistan kökenli Müslüman yaşıyor ve onlar bu seçimlerde kararsız eğilimdelermiş, Huffington Post’un bir analizine göre. Zira ABD’nin Pakistan’da sürdürdüğü saldırılar ABD basınında geniş yer almaya başladı. Obama’yı köşeye sıkıştırmak için “sağ basın” bile bu haberleri geçiyor artık.

Özellikle de Obama New York polisinin fişleme skandalında ve Pentagon’un “Mekke ve Medine’yi bombalama plan seminerleri” gibi sızmalar karşısında hiç bir yorum yapmadan sessiz kaldı.

Ancak bütün bunlara rağmen açıktan açığa koyu bir “cumhuriyetçi” olan Romney’i de destekleyeceklerini sanmıyoruz ABD’li Müslümanların. Obama da belki de bunu bildiğinden, Müslüman oyları kendisine çantada keklik olarak görüyor olabilir.

Yazan - Haz 14 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes