harici haber

Şövalye mi futbol taraftarı mı?

Guardian gazetesinde ilginç bir analiz yayınlanmış, Nooruddean Choudry imzalı. “Ben hem İngiliz futbol takımını Euro 2012 kupasında tutmak hem de Müslüman olmaya devam etmek istiyorum” diye.  İngiliz holiganların tapınak şövalyeleri gibi giyinmelerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş, ki bizce haklı.

Avrupa’da artan ırkçılığın belki de en doğru göstergelerinden birisi. Bir önceki Avrupa futbol şampiyonasında hiç te “şövalye bayraklı” futbol taraftarları görüntüleri hatırlamıyorduk. 2012 yılında ise bu görüntüler bütün medyalar tarafından paylaşılıyor. Belki münferit hadiseler ama bizi asıl rahatsız eden bu şövalye-haçlı zihniyetinin böyle futbol gibi eğlence ortamları aracılığı ile legalize olup, normalleşmesi.

Makalede ayrıca doğru bir biçimde ortalama bir Avrupalının haçlıları romantize edip, bunu tarihsel ve kültürel bir öğe olarak görüp, bu öğelere kahramanlık atfetmesi eleştirilmiş, zira aynı zamanda haçlıların Müslüman Arapların gözünde 2 yüzyıldan fazla bir süre yağmacı ve saldırgan olarak hatırlandığı vurgulanmış.

Nooruddean Choudry’in makalesi kültürel entegrasyon meseleleri açısından önemli tespitler içeriyor. İşte insanları bir araya getirdiği iddia edilen “futbol sevgisi” İngiltere’de aynı işlevi göremiyor demek ki, son yıllarda Choudry İngiliz futbol takımının daha yoğun bir şekilde ırkçı bir taraftar kitlesine sahip oluşunu anlatmış.

Yazan - Haz 14 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes