harici haber

Myanmar Müslümanlarını bekliyen tehlikeler

Myanmar’daki Rohingya bölgesinde yaşayan Müslümanlar etnik temizlik riski ile karşı karşıyalar.  Bölgede 800.000 Müslüman yaşıyor ve çoğunluğu Budist olan bu bölgede 2006 yılından beri giderek artan şiddet olaylarında Müslümanlar hedef alınıyor.

30.000’den Müslümanın evini terk etmesi ile sonuçlanan ve son yıllarda giderek tırmanan şiddet olaylarından bir tanesi geçtiğimiz perşembe günü yaşadı, 29 Müslüman, Budist Rakhine gruplarının saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Olayların başladığından geri 2500 ev kullanılamaz hale geldi ve 7 cami kundaklandı.

3 Haziran 300 kişilik budist topluluğu içinde Müslüman hacıların olduğu bir otobüsü durdurarak, 10 kişiyi döverek öldürdüler.

IPS, yani InterPress Service haber ajansının geçtiği bir haber bu, şimdiye kadar eski adı Burma olan Myanmar Müslümanları hakkında benzer haberler okumuştuk.

Müslümanları maruz kaldığı bu şiddet olaylarına üzüldüğümüz gibi aynı zamanda da bu haberleri Batılı haber ajansları tarafından geçmemesine de üzülüyoruz.

Yazan - Haz 18 2012. Kategori Asya. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes