harici haber

Dış Basınla Mücadele Taktikleri-1

“Dış basın” mücadele edilmesi gereken bir olgudur, ister düşman deyin ister hain, ister bizi abartmakla veya paranoya ile suçlayın. Haber verme özgürlüğü bir yere kadardır, söz konusu belli başlı güçlerin bu coğrafya üzerindeki çıkarları olduğu için eninde sonunda hep “Türkiye aleyhinde” haberler, olur olmadık sudan bahaneler ile tüm dünyaya servis edilecektir.

Bu yüzden devletimiz ne gibi tedbirler almıştır, alacaktır onu bilemeyiz ama, en azından genç basın-yayın-gazetecilik öğrencilerinin kulağına küpe değil de, beyinlerindeki hard-disklere ufak bir klasör açabilir de bir kaç not yapıştırabilirsek ne mutlu bize.

Her şeyden önce şu “yabancı dil” meselesini iyi öğrenmek gerekiyor, öyle tofıl mofıl seviyesinde değil, başka frekansda, başka bir merhalede İngilizce bilmek gerekiyor.

Biz ne koca koca İngiliz edebiyatı profları gördük, Shakespeare’ın kisvesini alır Francis Bacon’a yapıştırır ama BBC’nin Türkiye hakkında geçtiği haberlerdeki ince ayak oyunları üzerinden verdiği “hain” mesajları çözemez.

İşte bu satırları yazarken yine yüreğimiz acıyor, şehit haberleri geliyor. Hemen bakıyoruz nasıl veriliyor dünyaya diye.

Zaten artık devletimizin basın-yayın enformasyon müdürlerine mi anlatalım arzuhalimizi bilemiyoruz, milletçe uyanmamız gereken bir şey var, o da tüm dünya haberlerini “google news”‘dan takip ediyor.

Maalesef ülkemiz hakkında İngilizce yayın yapan o kadar az kuruluş var ki.  Biz bu alanda Today’s Zaman’ı başarılı ve hakkaniyetli buluyoruz ama onun dışında google’ın haber bölümünde ülkemize dair haberler hakkında hiç de olumlu olmayan “analizler” geçenler var, kasıtlı ve maksatlı olduklarını biliyoruz.

Şehit haberleri nasıl mı geçiyor tüm dünyaya, BBC işini bildiği için ilk önce o çöreklenir Google News’un tepesine.

Ve tabi kullandığı sözcük üzerinden siyaset yapar muhabiri, basın özgürlüğü zırvalığının arkasına sığınarak. “Türk devlet televizyonun iddiasına göre 8 Türk askeri Kürt isyancılar tarafından öldürülmüş” der. Artık iyice zıvanadan çıktılar. Elbette bu konu önemli çünkü bu satırlar yazıldıktan bir kaç saat sonra, biz teröre lanet okumaya devam ederken yüzlerce haber servisi, tüm dünya genelinde BBC’nin bu haberini kopyalayacak. Artık PKK terör örgütü bile demiyorlar.

Zaten isteseler, haber kaynağı olarak bizim ajanslarımızı veya herhangi bir basın kuruluşumuzu gösterebilir ama inatla “state television” diyor yani devlet televizyonunun verdiği habere göre diyor. Batılı bir okuyucu için zaten “state television” olması bir ülkede o ülke için yeterince “faşist” bir durumdur. Bu sözcüğü seçerken bile Türkiye’ye çamur atmış oluyor oysa istese pek çok “haber ajansımızdan” birini kaynak olarak gösterir.

Gösterir mi? Haşa! Asla öyle bir şey yapmaz. Neden mi, o zaman, ister Cihan, ister Doğan, ister İhlas, ister Anadolu ajansları olsun, herhangi bir “Türk” ajansının tüm dünya genelinden reklamını yapmış olur. Oysa onların dertleri kendi haber ajanslarını tüm dünyada duyurmak.

Peki şimdi şu “isyancı” sözcüğüne ne demeli? Yani “rebel” diyor. Bir kere semantik anlamda rebel sözcüğünün algısı hoştur. Yani dünyadan haberi olmayan yeni yetme bir İngiliz genci “rebel” sözcüğünü okuduğu zaman otomatikman PKK’ya sempati duyacaktır çünkü, “rebel mi? ne güzel ben de “rebel”‘ım” der. Çünkü rebel sadece isyancı demek değil, asi ruhlu delikanlı anlamına gelen bir çağrışım içerir.

İşte basit bir örnek üzerinden bile bizim şehitlerimize yüreğimiz yanarken, elalem haber metni kurgularken böyle siyaset yapıyor, tüm insanlığa dezenformasyon saçıyor. Tüm dünya böyle mi? Hemen PressTV’ye bakıyoruz, elbette son 1-2 yıldır ilişkilerimiz limoni bile olsa İran’la, haberi insaflı geçmişler, onların da benzer dertleri olduklarından. “Pkk’lı teröristlerin saldırısında 8 Türk askeri öldürüldü” diye geçmişler, isyancı-asi zırvalıklarına girmeden.

İşte Dış basınla mücadele taktiklerinin bizce bazı elzem noktaları böyle. Devam da ederiz böylesi bilgi notları geçmeye ileride kısmetse. Bir şekilde “gavurun kafasından geçeni iyi anlamak üzerinden” iyi derecede İngilizce bilen ve google news’da üst sıralara çıkabilecek  taktikleri bellemiş “milli refleksleri” olan haberciler yetiştirmemiz gerekiyor, bizden söylemesi.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Haz 19 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes