harici haber

ABD Kuveyt’e asker kaydırıyor

ABD’nin Irak’tan çekilme “meselesi” üzerine daha önce değişik kaynaklardan haberler geçmiştik. AP’nin bir haberine göre ABD ordusunun 13.500 askeri Irakt’ann çekilip Kuveyt’te konuşlandırılacakmış. ABD senatosunun dış ilişkiler komisyonu körfez ülkeleri ile ilgili olarak acil bir rapor hazırlayıp Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, BEA ve Umman hakkında farklı görüşleri toplamış. Suudlu savunma bakanı Salman bin Abdul-Aziz’in yeni veliaht olması ve Kuveyt parlamentosunun 1 aylığına siyasi iç hesaplaşmalar yüzünden kapatılması gibi gerekçeler sıralanarak, 13.500 askerin Kuveyt’e kaydırılması rasyonalize edilmiş.

Biz bu sebepler ile neden bu kadar çok asker Kuveyt’te konuşlanmak zorunda kalmış onu anlamadık, sanki senatonun dış ilişkiler komisyonu askeri harcamaları garantiye almak için diğer senatörleri ikna etmeye çalışıyor gibi.

Kabe’nin varakları üzerinden yapılan her haberde kıyamet koparan medyamızda Kuveyt parlamentosunun 1 aylığına “kapatılması” haberinin çıkmamasına şaşırdığımız gibi, Kuveyt’in bu gidişle her daim “Teksas gibi” ABD ordusunun üssü olarak kalmasına da şaşırmıyoruz.

Yazan - Haz 20 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes