harici haber

Hollanda kurban kesimini yasaklamaktan vazgeçti

Hollanda parlamentosu uzunca bir süredir ister İslami ister Musevi şekilde olsun, kurban kesimini yasaklamak isteyen bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyordu. Eğer bu yasa geçseydi sadece Helal kesim değil aynı zamanda Musevilerin “koşer” adını verdiği kesim türü de yasaklanmış olacaktı. Her iki gruptan pek çok aktivist kanunu protesto etmişti.

Şimdi ise Hollanda da parlamentonun bir üstünde olan Senato, bu yasa teklifinin kanuna dönmesini yasaklamış oldu, 51’e karşı 21 oyla, Reuters’in haberine göre.

Daha önceden verdiğimiz haberlerde bu konunun üzerinde sıklıkla durmuştuk. Belki de işin içinde “Musevi et kesimi tarzının” devrede olması yüzünden böyle bir yasa tasarısı geçmemiştir, zira Avrupa medyası genelde “helal kesim” ile uğraşır.

Burada asıl meselenin “hayvan haklarından” ziyade tüm dünyaya hakim olan “et pazarını” Müslüman kökenli firmalara kaptırmamak olduğunu anlamak zor değil.

Yazan - Haz 22 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes