harici haber

Hindistan’dan İslami Finans tartışmaları

Biz inatla İslami finans ile ilgili tüm haberleri dünyadan aktarmaya devam edelim bu konu üzerine nedense pek bir fazla “geri besleme” bulamıyoruz kendi basınımızdan. Tamam anladık “ekonomimiz iyi gidiyor” da, bu işin siyasi hatta uzaktan “islamofobi” ile olan boyutları da göz önünde bulundurulursa meselenin sadece uluslararası para piyasalarını ilgilendiren bir durum olmadığı ortaya çıkar.

Şimdi aynen bizimkisi bir serzenişi Hint basınında da gördük aktaralım dedik. Hindustan Times’ın iki köşe yazarı bu konu üzerinden bir polemiğe girmiş. Bir tanesi “İslami finansın” tehlikeli olabilieceğini,  Liberal ve özgür Hindistan’ın “düşmanlarının” ülkelerine sızmalarının önünü açabileceğini söylüyor, ülkemiz 1968 kuşağını andıran bir ses tonu ile “Arap parası istemiyoruz, defolsun” diyor. Bu zihniyete cevap veren meslektaşı ise onu yerden yere vuruyor. Dünyanın en büyük finans kuruluşlarının çoktan bu konulara el attığını, tabiri caiz ise atı alanın çoktan Üsküdar’ı geçtiğini, bu yüzden Hindistan’ın gittikçe artan bir pazar payından faydalanmamasının çok olumsuz olacağını yazmış. Yazarken de okuyucularını ikna etmek için tüm dünya bankalarının dört bir elle nasıl “İslami Finans” konusuna sarıldığını yazmış.

Yazmış işte. Biz burada kendi kendimize çalıp oynamaya devam ediyoruz, artık Hintliler bile devreye girdi, kendi içlerindeki hesaplaşmaları halletmeye başladılar.

Bize de anca Orta-Doğu’nun kaynayan sularının buharını solumak veya emlak fiyatları tavan yapsın diye “filanca semte merkez bankası gelcekmiş, orası finans merkezi olcakmış” diye balon haberler ile yetinmek düşüyor.

Yazan - Haz 24 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes