harici haber

İngiltere’nin EDL sorunu

İngiltere’de sürekli gazete manşetlerinden düşmeyen bir hareket, bir topluluk, EDL. Açılımı English Defence League, yani İngiliz Müdafa Derneği. Müdafa ettikleri ise sadece kendi kafalarındaki bir takım ırkçı fikirler ama medya bu tüm ülke geneline yayılmış harekete prim verdikçe, sürekli gündemde kalmayı başarıyorlar.

İngiltere’de tuhaf, üzerine tezler yazılsa bile anlaşılmayacak bir siyasi sistem vardır, iki partilidir ve temel mesele öyle herkesin kafasına göre siyasi parti kurmasını engellemek üzerinedir. Elbette bu “demokrasi beşiği” ülkede kanunlar aracılığı ile değil, çok daha çetrefil bir diplomasi aracılığı ile sağlanır.

Bu yüzden İngiltere’de rahat rahat bir “aşırı-sağ” parti kurulamıyor, diğer Avrupa memleketlerinde olduğu gibi. Kurulsa rahatça mecliste sandalye kazanabilir. Kurulamadığı için de İngiltere’deki aşır-sağ ve ırkçı akımlar böyle marjinal “müdafa” hareketlerinde kendilerine yer buluyorlar.

En son işçi parti milletvekillerinden Kerry McCarthy bu EDL’nin yasaklanması teklifini meclise getirmiş, kabul görüp görmeyeceğini bilemeyiz ama İngiliz medyasında da gittikçe artan bir itiraz var bu “siyasi hareketin” varlığına.

Bu hareketin temel düsturu, “Müslüman göçmenler İngiltere’yi ele geçiriyor, onlara vatanımızı bırakmayız”. Bu yüzden Avrupa’nın diğer ülkelerinde de kendilerine destek bulabiliyorlar, özellikle sosyal medyalar üzerinden.

Yazan - Haz 29 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes