harici haber

Fransa havaalanlarında tuhaf bir başörtüsü düşmanlığı

Sarkozy gittiğinden beri pek de ilgilenmediğimiz Fransa’dan ilginç bir başörtüsü yasağı haberi okuyoruz, Collective Against Islamophobia in France’ın yaptığı basın açıklamasına göre. Fransa’daki pek çok havalimanının güvenliğinden sorumlu SGA firması yeni bir uygulama başlatmış, başörtülü kadınların güvenlik cihazlarından geçerken başörtülerini açmalarını şart koşuyormuş. Güvenlik görevlilerinin iddialarına göre “böyle kadınlar başörtülerinin altında yabancı ve uçuş güvenliği için tehlikeli materyeller” barındırabiliyormuş. Artık firma nasıl bir x-ray cihazı kullanıyorsa, normal elbiselerin değil, sadece başörtüsünün altını tarayamıyormuş.

Collective Against Islamophobia in France’nın haberinde, bu uygulamayı protesto edip, başını açmak istemeyen yolcuları “uçağı kaçırmak” ile tehdit ediyorlarmış.

İnsan hakları konusundan sağa sola yüzyıllardır ders vermeye çalışan Fransan’dan böyle bir haber gelmesine şaşmamak gerek. Bizim asıl çözemediğimiz, Fransa’nın tesettüre karşı özel bir düşmanlığının oluşu, diğer Avrupa ülkelerine nazaran. Örneğin bir devlet büyüğümüz ile yaptığımız özel sohbetlerde, ülkemizde son 10 yıllarda peydahlanan “türban krizlerinin” ardındaki güçler olarak hep Fransa’daki mason localarını işaret eder, biz de merak ile dinleriz, anlamaya çalışırız.

Anlamadığınız bu kadar komik x-ray cihazları olan bir güvenlik şirketinin özgür ve demokrat olduğu iddia edilen Fransız basını tarafından haberinin bile yapılmaması.

Yazan - Tem 2 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes