harici haber

İspanya’da cami karşıtlığı

Ekomomik kriz ile boğuşmakta olan İspanya’dan diğer Avrupa ülkelerinden sık sık duyduğumuz tarzda bir cami yapımına karşı çıkma haberi okuyoruz, Irish Times gazetesinde. Madrid yakınlarındaki 120.000 nüfuslu Torrejón de Ardoz kentinde çoğunluğu Afrikalı göçmenlerden oluşan 10.o00 kişilik bir Müslüman cemaati var. Cemaatin sözcüsü Farid Bahoudi son yıllarda apartmanların alt katlarında mescid olarak kullandıkları dairelerin yetmediğini ve bu yüzden belediye başvurarak cami yapmak üzere bir arsa satın aldıklarını söylüyor.  Kendi cemaatlerinin topladıkları paralar ile 500.000 euroya bir arsa almışlar.

Ancak bu arsaya bir cami yapılacağını duyan kent halkı, sağ görüşlü siyasetçilerin de desteği ile medyatik bir imza kampanyası düzenleyip belediye ikna etmiş, belediye de cami yapımını yasaklamış. Şu an itibari ile arsanın akibeti meçhul.

Bölgedeki semt sakinlerinden birisinin cami yapımına karşı fikir beyan ederken “endülüsler geri geliyor” diye serzenişte bulunması ilgimiz çekti.

İspanya coğrafyası tarihinde herhalde hiç bir zaman “endülüs” gibi bir medeniyet görmemiştir.

Yazan - Tem 12 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes