harici haber

Kudüste ezan sesini bastırmak için müzik yayını

Kuzey Kudüs’te Fransız tepesi diye bir semt var. Bu semt sakinleri El İssaviye bölgesindeki camilerden yayınlanan ezan sesini bastırmak için yüksek seste müzik yayını yapıyorlar. Jewish Press’in haberine göre ise de aynı şehirdeki Pisgat Ze’ev ve Har Choma mahalleleri de aynı taktiği uygulamaya başlayacaklarmış. French Hill(Fransız tepesi) mahallesi sakinleri daha önceden yaptıkları gibi “akdeniz ezgileri” yayınlamak yerine çok yüksek volümlü rock’n roll müziği yayınlayacaklarmış çünkü bu tarz müzik “mesajı daha iyi veriyormuş”

Artık mesaj ile ne kast ettikleri bilinmez ama herhalde asıl dert sadece ezan sesinden duyulan rahatsızlık değildir. Bu bölge sakinleri ezan okunur okunmaz devreye girecek ve aşırı volümde yayın yapacak 4 devesa hoparlör yerleştirilmesi için bir akustik firması ile anlaşmışlar, Yediot Jerusalem’in haberine göre.

Tahmin edebileceğiniz gibi haberin altında bir sürü yorum var, mesajlar havalarda uçuşuyor. Yalnız Kanadalı bir Müslümanın bu haberin altına yazdığı yorum dikkatimizi çekti. “Boşuna uğraşıyorlar, 10 tane haçlı seferinin susturamadığı ezanı rock müzikle mi susturacaklar?”

Yazan - Tem 18 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes