harici haber

İyi bir Belçikalı vatandaş olmak için

Belçika’ya yeni gelecek olan Faslı göçmenler için hükümet bir “başlangıç seti” hazırlamış ki tam bir ırkçılık felaketi. Bu eğitim materyeli seti özellikle göçmenlerin çocuklarının topluma entegre olmaları için hazırlamışlar. Ancak hazırlayanlar herhalde maksatlı olarak veya bilmeden kendi kanunlarını es geçmişler. Örneğin vatandaşlık hakkı için dil yeterliliği olmadığı halde bu “başlangıç setindeki” videolarda dil bilmeden vatandaşlık hakları olamayacağı anlatılmış.

Ayrıca şöyle cümleler de var, “Biz Belçikalılar evlerde yaşarız, buna lütfen ayak uydurun. Ayrıca saat 10’dan sonra akşam gürültü yapmayız”

Belçikalı sosyalist partiden milletvekili olan Ahmed El Khannouss “Bu seti hazırlayanlar herhalde Faslı göçmenlerin evde değil de çadırlarda yaşamayı tercih edeceğini zannetmiş herhalde. Ayrıca benim Belçika vatandaşı komşum gecenin bir körü sarhoşken nara attığında ona bu seti vereyim de nasıl iyi vatandaş olacağını öğrensin” diye bir açıklama yapmış.

Benzer “iyi bir vatandaş olmak için eğitim materyeli” zırvalığını Almanya’da yapmıştı.

Belçika’da 450.000 Müslüman yaşıyor, 120.000’i Türk, çoğunluğu Faslı göçmenlerden oluşuyor.

Yazan - Tem 19 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes