harici haber

Dış Basında Ramazan ve Oruç haberleri

Ramazan-ı Şerif hepimize hoş ve hayırlı gelsin diye diliyoruz ama dış basında bu konu ile ilgili haberlere göz gezdirince oruç tutmanın bereketi ve sıhhatı üzerine hiç haber göremiyoruz. Ramazan ile ilgili haberlerin önde gideni “Londra olimpiyatlarındaki Müslüman sporcuların ne yapacağı”. Son günlerde önce alaycı bir üslupla oruç tutmanın tehlikelerinden bahseden bu medyalar bugünlerde de bazı sporcuların oruçlarını “erteleyeceğini” yazmış, kararlarını tasdiklercesine.

Hep deriz pek inanmazlar bize, tüm dünyada ibadetleri yapan bir Müslüman kıskanılır diye, bizce yine aynı durum söz konusu. Güneş tepedeyken bir şey yeyip içmeme etkinliği Hristiyanlar ve Yahudiler ve Budist takipçilerin de bal gibi yapması gereken bir şey olduğu halde, gün boyunca aç susuz kalan Müslüman nedense “çok çılgınca bir şey yapıyormuş” gibi gösteriliyor batı medyalarında genellikle. Henüz hiç bir doktorun çıkıp “bütün yıl yorulan midenin dinlendirilmesinden” bahsettiğini göremedik. Uzun uzun olimpiyatlardaki atletleri tartışıyorlar ama “orucun nasıl bir bereket olduğundan” bahseden yok.

Budistler yapınca pek çok batılının gözünden “cool” bir etkinlik oluyor ama her nedense Müslümanlar aynı şeyi yapınca konunun üstü kapatılıyor. Nefis tezkiyesi gibi bir kavramı anlamalarını beklemiyoruz ama en azından yurdum insanlarının bilmesini isterim, öyle çok kalabalık binlerce kişinin “ulvi” bir amaç doğrultusunda akşam yemeğinde bir araya gelmesini fena halde kıskanılan bir şey, kıymetini bilelim.

Elbette iş Müslümanlar hakkında olunca olumlu bir şeyler yazmamak için ellerinden geleni yaparlar, iş iftar sofraları, oruç ibadeti gibi “dışardan bakıldığında hiç görünmeyen” bir etkinlik olunca pek de uyduracak bir şey bulamıyorlar. Eh, yaklaşıp oruçlunun ağız kokusunu koklamadıkları sürece, bir oruçlunun tahammül ettikleri toplumsal imajı bozacağı düşünülemez.

Bir İngiliz gazetesi Ramazan ile ilgili yaptığı haberde trafiğinin artacağı endişesinden dem vurmuş. Tıpkı cami açılışlarından haz etmeyen bazı Türklerin verdiği tepkiler gibi bir şey bu. İngiltere’de her yıl her kentinde onbinlerin katıldığı müzik festivalleri düzenlenir kimse trafik probleminden bahsetmez, zaten olimpiyatlardan dolayı trafik sorunu yaşayacak olan Londra’da, ekstra trafik suçunu “ramazanın gelişine” atmak nasıl bir zihniyettir?

Aslında biliyoruz bu zihniyeti, işte dün Başbakanımızın açılışına katıldığı Batı Ataşehirdeki cami hakkında tahayyül edilemez “olumsuz” yorumları yapan zihniyetle aynı. Nasıl ki, ramazan bereketi dünyanın her yerindeki müminleri bir araya getiriyor, daha bir kenetliyor, Müslümanın etkinliği hakkında atıp tutmak konusunda İngiliz gazeteleri ezan sesinden rahatsız olacakları için civardaki sosyetik emlaklarını bir an önce elden çıkartıp fiyatları düşüren “Türkler” de aynı milletdenmiş gibi davranıyor işte.

Müslüman trafiği kitler, ezan okuyup gürültü yapar, birilerinin imajını bozar, herhalde işe böyle bakıyorlar.

Oysa “mümin” Müslüman olması gerekeni yapıyor, insanlara bazı uhrevi etkinliklerini hatırlatıyor, bu yüzden takdir göreceği davranışı “olimpiyat ruhuna aykırı bulunuyor” veya trafik sorununun baş müsebbibi olarak gösteriliyor.

Daha uzun uzun bu anlamsız “gönül birlikteliği” üzerine yazar oradan da küfürün nasıl tek bir millet olduğu fikrine çıkabilirdik belki ama oruçluyken daha sakin olmak, daha da iç dünyamıza yönelmek gerektiğinden medya turumuzu burada noktalamak istiyoruz.

Zaten biraz beyhude bir yazı oldu bu, her zaman yaptığımız gibi batı medyasında gözlem turları atarken “yahu bari Ramazan ile ilgili olumlu bir haberler filan çıksın” dedik, google news her ne hikmetle trafiği çok düşük olan “Houstan Chronicle” gazetesini parlatmak istemiş olacak ki “ramadan” yazdığında tuhaf bir şekilde “Ramazan bombalar ile geldi” diye bir haberle ilk sırayı veriyor bu okunmayan gazeteye.  Bombalardan kast ettiği güney Taylandaki olaylar.

Beyhude yazdık dedik çünkü Ramazan ile ilgili batı medyasının olumlu bir şeyler yazmasını beklemek asıl boş olan. Belki de “Orucun sevabını bizzat Allah’ın(c.c) vermesinin” hikmetinin bununla da ilgili olabilir, zaten başka bir hikmet ve iltifat aramaya gerek var mı?

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Tem 21 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Dış Basında Ramazan ve Oruç haberleri”

  1. hasan ömür

    güzel yazmışsınız Allah razı olsun.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes