harici haber

Libya seçim sonuçlarına Hristiyan bakış açısı

Suriye’deki kaos, Mısır’ın seçimleri derken Libya’ya pek bakmıyoruz. Libya seçimlerinden “laik eğilimli” Ulusal kuvvetler birliği” isimli parti birinci çıktı. Ancak bu parti laik eğilimli olduğunu parti tüzüğüne yazmış da olsa Libya’nın yeni anayasasını yazarken İslami temeller üzerine yazılması gerektiğini savunuyor.

Bu durumu Christian Science Monitor dergisi uzun bir makale ile incelemiş, olayı tuhaf bir zaviyeden bakıp “aslında İslam’ın demokrasi ile çelişmediği” gibi bir sonuca çıkmış. Hemen akabinde aynı dergi, “İslam coğrafyasındaki sekülerliğin tehlikeleri üzerine” bir başka makale yayınlayıp, dindar kesimlerin görüşlerinin İslam toplumlarında önemli olduğunu bu yüzden yönetimlerde bu görüşlerin dışlanmaması gerektiğini savunmuş.

Belki de Christian Science Monitor dergisi kendi özlemlerini yansıtmış oluyor bu tarz yazılarla. Zira batı toplumlarında, siyaset üretilirken din referanslı bir noktanın baz alınmamasının üzerinden en az 200 sene geçmiştir.

Şimdi işte “Arap baharının” bu tarz tartışmaları tekrar ortaya çıkarması, tuhaf bir şekilde Arap baharının tüm dünya “Hristiyanlarına” uzaktan da olsa bir ilham kaynağı olması ilginç. Hemen bu noktada “batının kendi iç dünyasındaki sorunları çözmede gizliden de olsa İslamı referans aldığı” düşüncesini ortaya atan ABD’li filozof Edward Said’i hatırlamak yerinde olacak.

Her ne olursa olsun bu derginin Libya seçimlerine bakış açısı tam da sağlıklı değil. Zira biz de hala Libya’daki kaosun nasıl sonuçlanacağını tam olarak bilemiyoruz.

Yazan - Tem 25 2012. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes