harici haber

ABD merkez bankasına artık müfettiş girebilecek

Şimdiye kadar giremiyor muydu? Elbette hayır.

Tüm dünya medyalarında ABD ile ilgili haberlerde batman özentisi bir zıpırın işlediği suç yer almışken ABD kongresinden geçen bir yasa tasarısı herhalde kimsenin pek dikkatini çekmeyecektir. Bizim medyamızda böyle bir haber geçse “Amerikan merkez bankasına denetim şoku” diye başlık atarlardı ama biz biraz daha derine inmeye çalışacağız.

Şimdi, Cumhuriyetçi partiden Teksas senatörü Ron Paul’un ısrarlı uğraşısı sonucu artık ABD’de “Merkez Bankasına” müfettiş gönderilip hesapları incelenebilecek, murakabeye tabi olacaklar. Şaşırtıcı değil mi? Şimdiye kadar ABD hükümeti Federal Reserve’i yani merkez bankalarını denetleyemiyor muydu? Elbette hayır. Bu yasa tasarısından sonra bu artık mümkün olacak, “bağımsız özgürlük ülkesi demokrasi beşiği Amerika’da”

Demokrat parti Ohio senatörlerinden Dennis Kucinich tasarı kongrede görüşülürken kendini tutamayıp “Kongremiz karanlıklar içersinde, Federal Reserve kafasına göre para basıyor, bankalara para saçıyor, müfettişlerimizi içeri sokmuyor, Kongremiz karanlıklar içersinde” diye bağırmış, Washington Post’un haberine göre.

Bir devletin para basma hakkı o devletin egemenliğinin en temel ölçütlerindendir. Bu bağlamda ise ABD kesinlikle bağımsız değildir dersek doğru bir tespit yapmış oluruz, neyseki bizim gibi düşünen ABD’li senatörler var.

Bakalım artık “teftişe tabi olan ABD merkez bankası” şeffaflaşınca ortaya ne gibi tablolar çıkacak. Federal Reserve gibi “özerk” bir kurumun başkanı Ben Bernanke elbette bu tasarıya karşı çıkmış.

Yazan - Tem 27 2012. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes