harici haber

Amerikalı ateş eder, İngiliz kışkırtır

ABD’nin Wisconsin eyaletindeki Sih tapınağı saldırısının yankıları devam ederken İngiliz basını olayı mümkün mertebe abartarak vermeye devam ediyor. Daily Mail öyle tuhaf bir haber yayınlamış ki, ne kadar Hintli varsa İslam düşmanı kesilebilir. Gazete ayrıca böyle bir trajediyi evirip çevirip Müslümanların aleyhine kullanmayı da başarmış.

Tam kesin olarak bilinmese de büyük bir ihtimalle bu tapınağı basıp 6 kişiyi öldüren katil onları Müslüman zannediyordu. ABD’li bir ırkçının böyle cahillik yapması bir Hintliyi sırf kafasındaki türbandan dolayı Müslüman zannetmesi normal. İngiliz Daily Mail gazetesi “barışçıl Hintliler 11 Eylülden beri barışçıl olmayan Müslümanların aksine, onlarla karıştırılmaktan çok çektiler.” diye vermiş haberini

Gazetenin iddiasına göre demek ki böyle bir saldırı Müslümanlara yönelik olsaydı normal karşılanacaktı, zira Müslümanlar “barışçıl” değiller.

Şimdi oturup İngilizlerin tarihten beri gelen, rahatça sömürdükleri ve kuzu kuzu kendilerine benzetmeyi başardıkları için Hintlileri el üstünde tutup, özellikle Müslümanlara kıyasla daha çok sevdikleri Hintliler hakkında kolonyalizm tarihi üzerinden saptamalara girmeyelim. Sadece belirtmek istediğimiz işte bir İngiliz gazetesi böyle bir trajediyi bile fırsat bilip Hintlileri Müslümanlar aleyhine kışkırtmayı başarıyor.

Yazan - Ağu 9 2012. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes